Menu
CHIP Speedtest

Venku je Internet Explorer 9 RC

10.02.2011 18:20 | Redakce Chip
Venku je Internet Explorer 9 RC
Jste‑li na Vistě nebo ve Windows 7, můžete si vyzkoušet již téměř hotový IE9.

Microsoft vypustil Internet Explorer 9 RC — Release Candidate, tedy verzi „předpokládaně hotovou“, v níž se však ještě mohou najít nějaké chyby.

Internet Explorer 9 je pouze pro Vista a Windows 7 — máte‑li dosud XP, nechte si zajít chuť a poslužte si kterýmkoli prohlížečem konkurenčním. Nezdá se to být od Microsoftu příliš moudré: IE8 je dnes už víceméně nepoužitelnou vykopávkou (na kterémkoli moderním webu) a Microsoft se devítkou chce přece vrátit do soutěže s Google Chrome, s Firefoxem, s Operou… A přesto neváhá vzdát se v ní zhruba poloviny všech uživatelů Windows, kteří dosud provozují XP a jen kvůli IE9 si nový počítač s Windows 7 asi koupit nepoběží…


Dodatek z 15. 2. 2011:
Microsoft nyní zařadil IE9 RC do automatických aktualizací — pro ty, kdož mají na počítači betu devítky; povýšení na RC se jim nabídne v následujících dnech.


IE9 má zcela přepracované uživatelské rozhraní, které je pěkné na pohled i úsporné. A hodně se podobá Google Chrome. S jedním rozdílem: adresní řádek je ve stejné výšce jako záložky otevřených stránek. Při uživatelských zkouškách prý Microsoft zjistil, že většina uživatelů nemá otevřeno více než pět záložek najednou. To tedy neviděli některé z nás…

Prohlížeč má nyní, jako Chrome, adresní řádek a multifunkční políčko v jednom.

InPrivate Filtering je přejmenováno na Tracking Protection (umožňuje nedat se sledovat pomocí cookies).

Přibyl správce stahování.

Pokud jde o podporu moderních standardů, IE9 RC nyní dosahuje 95/100 ve zkoušce Acid3 a 116 bodů ve zkoušce podpory HTML5. Oproti konkurenci výsledek skromný je ovšem skokem kupředu ve srovnání s IE8.

Zato má IE9 mít, podle některých testů a tvrzení, nejrychlejší nyní dostupný javascript, zejména na procesorech vícejádrových. Microsoft uvádí, že RC se jen oproti předchozí Betě zrychlil ve zkoušce SunSpider o 35 %. Vyniká i ve využití GPU.

Negativem IE9 může být přemíra možností nastavení, zejména pokud jde o bezpečnost, a oproti konkurenci horší rozšiřitelnost doplňky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání