Menu
CHIP Speedtest

Více jader, větší výkon

12.09.2012 12:00 | Redakce Chip
Více jader, větší výkon
Stačí vám výkon dvou jader, nebo jich potřebujete čtyři, osm nebo 16? Počet jader v procesorech se neustále zvyšuje, ale znamená víc jader i vyšší výkon?

 

 

 

Mýtus: Počet jader v procesorech se neustále zvyšuje. Čím větším množstvím jader totiž procesor disponuje, tím je i rychlejší, takže byste měli raději kupovat procesory s větším množstvím výpočetních jader.

Pravda: Procesor s větším počtem jader bude vždy rychlejší při paralelní práci s více programy. V případě, že využíváte primárně jen jeden program, musí být optimalizován pro práci s více jádry, a to stále řada aplikací neumí.Do optimalizace aplikací pro provoz s vícejádrovými procesory se programátorům dlouhou dobu moc nechtělo a paralelní zpracování vláken programů se používalo převážně u serverů a nejvýkonnějších pracovních stanic. V roce 2005 však výrobci ukončili svůj dlouhý souboj o zvyšování výkonu CPU neustálým zvyšováním frekvence jediného jádra a zaměřili se na architekturu více jader pracujících na nižší frekvenci. Přidávání jader teoreticky znásobuje výkon procesoru, ale v praxi vede k tzv. multicore krizi.

Celý článek si přečtete v příštím vydání CHIPu 10/2012, které vyjde 21.9. 2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání