Menu
CHIP Speedtest

Více než 4 GB v 32bitovém systému

07.12.2010 10:55 | Redakce Chip
Více než 4 GB v 32bitovém systému
V každém čtvrtém počítači leží asi 500 MB RAM ladem – není možné je využít. Chip vám ukáže, jak tuto paměť využít, i když používáte 32bitový operační systém.

Každý, kdo dostane méně, než očekával, je zklamán. V oblasti počítačů to potká každého, kdo má 4 GB RAM a 32bitový operační systém. Když se pak takový uživatel podívá do položky »Systém« v Ovládacích panelech, zjistí, že jeho 32bitový systém má méně paměti RAM, než kolik si koupil.
V 64bitovém systému tento problém nehrozí, ne všichni uživatelé jsou však připraveni na 64bitový systém přestoupit. I někteří výrobci notebooků dodávají uživatelům předinstalovaný 32bitový systém, protože používají komponenty, které by v 64bitovém systému nefungovaly správně. Tyto notebooky jsou vybaveny 4 GB paměti RAM, přestože výrobce ví, že je uživatel nebude moci využít. A to nemluvíme o počítačích třeba s 8 GB RAM, kdy jsou použity dva 4 GB moduly, aby se plně využilo možností Dual-Channel.
Používá-li počítač 32bitový operační systém, dokáže adresovat 232 bajtů paměti, tedy 4 294 967 296 bajtů neboli právě ony 4 GB. To je ale celková paměť, kterou umí systém adresovat. Do této paměti se bohužel započítávají všechny paměti, tedy třeba videopaměť grafické karty, USB řadiče, televizní karty a veškeré další příslušenství. Podle vybavení počítače může hodnota těchto „dodatečných“ pamětí dosáhnout i přes 1 024 MB, jen málokdy má pak méně než 300 MB.

V Chipu 1/2011, který vychází 17. prosince 2010, vám ukážeme, jak využijete celou operační paměť i na starším 32bitovém systému.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání