Menu
CHIP Speedtest

Vir, nebo falešný alarm?

27.07.2011 05:40 | Redakce Chip
Vir, nebo falešný alarm?
Důvěřujete stránkám, které pravidelně navštěvujete? Vývojáři malwaru doufají, že ano, protože v případě, že prohlížeč zobrazí varování na známé stránce, jen málokdo této výstraze věnuje pozornost a i přes toto varování stránku navštíví.

Nedávné události ukazují, že tato důvěra může být nebezpečná. V dubnu tohoto roku se stalo obětí útoku přibližně 500 000 webů, které infiltroval nebezpečný škodlivý kód. Mezi postižené obvykle patřily nenápadné, ale často navštěvované stránky – včetně několika podcastů v iTunes. Případů, kdy se na běžných a často navštěvovaných stránkách začíná objevovat malware, však rychle přibývá.
Jak se na ně uživatelé dostanou? Kromě „staré“ taktiky s využitím phishingových e-mailů nyní vývojáři malwaru uživatele na rizikové weby lákají pomocí dvou nových taktik – přes sociální sítě a aplikacemi pro smartphony. A jde o mimořádně úspěšnou taktiku – celá řada uživatelů sociálních sítí si vůbec neuvědomí, že odkazy, které obdrželi od svých „přátel“, mohou být nebezpečné. Zároveň také rychle roste počet aplikací ve specializovaných „obchodech“ (a to jak na App store, tak i na Android Marketu), které se snaží odcizit údaje z mobilního telefonu nebo podvést uživatele. Dalším důvodem úspěšnosti obou taktik je poměrně nízké procento počítačů (a téměř minimální počet smartphonů) chráněných bezpečnostním softwarem. Pokud se pak přece jen na počítači objeví hlášení o návštěvě podezřelé stránky, uživatelé jej obvykle ignorují.


V Chipu 8/2011, který vychází 29. července 2011, najdete průvodce, který vám prozradí jaká varování neignorovat, pokud nechcete aby se váš počítač stal cílem malwaru.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání