Menu

Vkládání dvojjazyčného textu vedle sebe do sloupců ve Wordu

16.09.2007 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Český text vpravo, anglický originál vlevo, oba na jedné stránce. Zní to jednoduše, ale funkce rozdělení do sloupců dokáže textem pořádně zamíchat.

Vkládání dvojjazyčného textu vedle sebe do sloupců

Český text vpravo, anglický originál vlevo, oba na jedné stránce. Zní to jednoduše, ale funkce rozdělení do sloupců dokáže textem pořádně zamíchat. Text se totiž na konci stránky přelije do pravého sloupce a teprve pak pokračuje na další stránce. To může komplikovat rozdělení dlouhých textů na víc stránek.

Pokud potřebujete nezávislé sloupce, použijte místo rozdělení textu do sloupců textová pole a propojte je. Začněte novým prázdným dokumentem a upravte zobrazení tak, aby byla vidět celá stránka. Pak klikněte v nabídce Vložit na Textové pole a pomocí myši vytvořte pole požadované velikosti pro první sloupec. Stejným postupem vytvořte pole ve všech zbývajících sloupcích. Nyní umístěte kurzor myši na konec stránky a pomocí klávesové kombinace [Ctrl] + [Enter] vložte pevné zalomení stránky. V nabídce Úpravy klikněte na Vybrat vše. Kliknutím na příkaz Kopírovat v nabídce Úpravy vložíte vytvořenou stránku s textovými poli do schránky. Pak umístěte kurzor myši na začátek druhé stránky a vložte stránku uloženou ve schránce. Tento krok opakujte tolikrát, kolik stránek v dokumentu potřebujete mít.

K propojení jednotlivých polí nyní klikněte do prvního řádku v levém textovém poli na první stránce. Poté aktivujte panel „Textové pole“ (Zobrazit | Panely nástrojů | Textové pole). V něm nyní klikněte na první tlačítko zleva (Vytvořit propojení textového pole). Přesuňte kurzor myši do levého textového pole na druhé stránce tak, aby se ukazatel myši změnil na převrácený džbánek. Kliknutím do tohoto textového pole se vytvoří propojení. Nyní klikněte na panelu tlačítek na Další textové pole. Word teď označí právě propojené pole na druhé stránce. Do tohoto pole nemůžete kliknout přímo. Klikněte proto opět na tlačítko Vytvořit propojení textového pole a pak na levé textové pole na třetí stránce. Tento postup opakujte pro všechny další stránky. Stejným způsobem propojte i všechna pravá textová pole.

Nyní můžete začít psát text. Jakmile text dosáhne konce pole, pokračuje automaticky ve stejném sloupci na další stránce. Když pak například ve vícejazyčném textu něco změníte, stačí ve druhém sloupci vložit případný prázdný řádek. O zalomení stránky se už starat nemusíte.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Neřeši oddělený obsah ve sloupcích

  Toto řešení bohužel neřeší oddělenou strukturu obou kapitol a jejich vazbu na pole s obsahem, který by také bylo vhodné mít ve dvou sloupcích (tak, aby se nerozbil při aktualizaci seznamu pomocí F9). Takže je to bohužel stejně polovičaté řešení jako všechna ostatní. Lepší už to ale asi nebude.

  Reagovat na komentář

  Poděkování

  Moc jste mi pomohli. Nevíte náhodou proč Microsoft to nemá v základní verzi? Vždyť 1/2 USA komunikuje ve španělštině. Vlastně co se ptám – zajímalo někdy MS co zákazník potřebuje?

  Reagovat na komentář

  Skvela rada

  Moc dekuju!! Reseni, ktere mi velmi pomohlo, navic srozumitelne popsane. Al.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení