Menu
CHIP Speedtest

Vyčištěný registr je rychlejší

14.01.2013 14:10 | Redakce Chip
Vyčištěný registr je rychlejší
Jakmile začne plynulý běh Windows pokulhávat, většinou to svádíme na zanesený registr. Rozhodli jsme se prozkoumat, zda nástroje na jeho čištění opravdu pomohou.

 

 

 

Mýtus

Pokud často instalujete a odinstalováváte programy, zůstávají po nich v registru Windows záznamy, které zpomalují start a způsobují problémy při chodu operačního systému. Existují ale nástroje, které dokážou zbytečné zápisy z registru vymazat a obnovit tak bezproblémový chod operačního systému.

 

Pravda

Registr Windows je v podstatě databáze, do které se ukládají prakticky všechny důležité informace o nastavení instalovaných programů, o cestách k programům a souborům i o systémových hardwarových prostředcích. Proto se jedná o jednu z nejdůležitějších součástí operačního systému Windows, a to již od verze Windows 3.1. Instalací nových programů dochází k postupnému rozrůstání registru. Při odinstalaci programů dochází i k odstranění většiny jejich záznamů z registru, některé málo používané zápisy však v registru zůstávají i po odstranění programu. Pokud byste pod delší dobu provozovaným systémem spustili speciální utilitu pro čištění registru, objeví desítky až stovky nepoužívaných záznamů registru. Je tedy pravda, že objem registru postupem času narůstá i kvůli záznamům dávno odstraněných programů. Mohou ale tyto záznamy zpomalit načítání Windows, popřípadě ohrozit plynulý chod tohoto systému?

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 2/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání