Menu
CHIP Speedtest

Výhody protokolu WebSocket

15.05.2012 09:36 | Redakce Chip
WebSocket je, obdobně jako HTML, protokol, přičemž jeho prostřednictvím lze posílat data obousměrně přes jediné připojení TCP. To snižuje latenci a zatížení sítě.

Chaty, newsfeedy, liveticker, hry: Takové aplikace chceme spouštět přímo v prohlížeči, bez nutnosti vždy předtím instalovat potřebné plug-iny. Ideální situace vypadá tak, že aplikace běží v reálném čase a automaticky se aktualizuje. Návrh sítě však dříve s těmito moderními RIA (Rich Internet Application) vůbec nepočítal, a tak v průběhu času čelili vývojáři všemožným problémům. Byla třeba kompletní transformace ve způsobu komunikace mezi klientem a serverem. Jednosměrný provoz (dotaz->odpověď) HTTP nestačil, bylo třeba komunikovat zároveň oběma směry, a to v reálném čase. Právě to umožnil protokol WebSocket, přijatý v prosinci 2011 organizacemi W3C a IETF. Webové aplikace díky tomu již nepotřebují komplikované nadstavby HTTP, s WebSocket běží rychleji a snadněji se implementují.

Více o protokolu WebSocket se dočtete v rubrice Technický lexikon v Chipu 6/2012, který vychází v pátek 25. května 2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání