Menu
CHIP Speedtest

Výkonná architektura ARM A15

17.07.2012 17:10 | Redakce Chip
Výkonná architektura ARM A15
V téměř všech tabletech a smartphonech má návrh architektury CPU – ARM - na svědomí společnost ARM Limited. Spousta tabletů a smartphonů přitom brzy dostane do vínku silnější CPU postavené na nové procesorové architektuře. ARM Cortex-A15 téměř zdvojnásobí výpočetní výkon těchto přístrojů.

Od smartphonů a tabletů se očekává, že videa přehrají plynule a programy spustí okamžitě. K tomu potřebují výkonný procesor, který právě mnoho tabletů s OS Android – ať už verze 3, nebo 4 – postrádá a kvůli čemuž se tyto přístroje při exekuci náročnějších úloh často nezdravě zadýchávají. Jedná se o hromadný jev, neboť drtivá většina mobilních procesorů od výrobců jako Apple, nVidia či Samsung je postavena na stejné, licencované architektuře od ARM Limited – společnosti, která má v této oblasti prakticky monopol. Během posledních dvou let se design mobilních CPU v podstatě neměnil, jen se zvyšoval počet jader a drtivá většina byla postavena na návrhu Cortex-A9.

Nároky na mobilní zařízení však vzrostly především kvůli displejům s vyšším rozlišením, přehrávání HD filmů a výpočetně náročnějším hrám. ARM proto přišlo s novým designem, Cortex-A15 je uzpůsoben k uspokojení těchto požadavků. Většina výrobců hodlá stavět své budoucí procesory právě na tomto designu. ARM v něm odstranilo několik úzkých hrdel známých z A9. Snižování framerate při přehrávání náročnějších videí by mělo být minulostí, neboť operace s plovoucí desetinou čárkou jsou integrovány přímo v pipeline A15 (viz schéma na protější straně). V A9 byla tato vymoženost pouze volitelná a někteří výrobci ji do svých čipů nezahrnuli (například nVidia do svého modelu Tegra 2), což se projevovalo již zmiňovaným poklesem framerate.

Celý článek si budete moci přečíst v papírovém, nebo elektronickém vydání CHIPu 08/2012.

Qualcom je jedním z výrobců mobilních procesorů - procesorovou architekturu (ARM) však licencuje od společnosti ARM Limited.
Qualcom je jedním z výrobců mobilních procesorů - procesorovou architekturu (ARM) však licencuje od společnosti ARM Limited.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání