Menu
CHIP Speedtest

Vymažte nesmazatelná data

14.09.2011 22:26 | Redakce Chip
Vymažte nesmazatelná data
Chcete-li opravdu bezpečně smazat data z pevného disku, musíte vědět, jak na to. Moderní SSD a USB flash disky skrývají řadu záludností.

 

Myslíte si, že jste bezpečně a definitivně smazali soubor, který by neměl padnout do špatných rukou? Ani náhodou. Většina dat, o kterých si myslíte, že jsou z vašeho počítače bezpečně odstraněna, je stále na paměťovém médiu uložena. Špatně smazané soubory mohou být obnoveny a zneužity například v případě, že prodáváte starý notebook nebo někomu půjčujete svůj USB flash disk. Pomocí správných nástrojů lze smazaná data obnovit několika kliknutími myší, a nepomůže vám ani vysypání koše či přeformátování pevného disku. Chcete-li stará data opravdu neobnovitelně smazat, musíte si dát víc záležet.

Problém spočívá v tom, že pokud jde o odstraňování dat, jsou Windows příliš pomalá. Pro lepší ochranu uživatelů jsou smazaná data nejprve přesunuta do koše, z něhož je lze v případě chybného smazání snadno obnovit. V případě, že je koš plný, systém jej začne vyprazdňovat podle stáří souborů, přičemž nejprve odstraňuje nejstarší data. Objem dat, která se nacházejí v koši, lze snadno nastavit prostřednictvím pravého tlačítka myši. Řada uživatelů si myslí, že pokud data smažou kombinací tlačítek [Shift] + [Del], dojde k jejich nevratnému smazání. To je však jen vcelku zažitý omyl, protože i tak zůstanou data na plotnách pevného disku nebo v paměťových buňkách flashové paměti. Nedokonale smazaná data zůstanou v počítači až do okamžiku, kdy je prostor, který zabírají na paměťovém médiu, přepsán jinými daty.

Celý článek si přečtěte v papírovém Chipu 10/2011, nebo v jeho elektronické verzi pro iPad.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání