Menu
CHIP Speedtest

Vypněte své domácí PC v přesně určenou dobu

12.02.2013 09:15 | Redakce Chip
Vypněte své domácí PC v přesně určenou dobu
Celá řada uživatelů nechává svůj počítač večer dělat „automatické operace“. Může jít o kontrolu pomocí antiviru, zálohování na internet nebo i obyčejné zpracování natočeného videa.

Problém ale spočívá v tom, že pokud počítač skončí svou práci uprostřed noci, jen málokomu se chce vstát a jít ho vypnout. Existuje však metoda, jak vypnout počítač, i pokud u něj nejste – stačí jen využít příkaz „Shutdown“ s vhodnými parametry.

Nejprve je nutné spustit program s vyššími právy.  Klikněte na »Spustit ï Všechny programy ïPříslušenství«. Zde najeďte ukazatelem myši na položku „Příkazový řádek“ a klikněte pravým tlačítkem myši. Z nabídky, která se objeví, zvolte příkaz »Spustit jako správce«. Pokud to bude nutné, zadejte heslo administrátora a klikněte na »Ano«.

Poté do příkazové řádky napište:

shutdown.exe -s -f -t  3600

a potvrďte stiskem klávesy Enter.

Parametr »-s« zajistí ve Windows vypnutí systému, pokud ho zaměníte za »-r«, systém se automaticky restartuje. Parametr »-l« pouze odhlásí aktuálního uživatele Windows. Volba »-f« vynutí uzavření spuštěných aplikací bez jakéhokoli předchozího varování.

Na závěr je ještě nutné použít parametr »-t«, který vám pomůže nastavit dobu (v sekundách), po jaké dojde k vypnutí. V našem příkladu je to za 3 600 sekund, tj. za jednu hodinu.

POZNÁMKA Deset minut před vypnutím upozorní Windows uživatele na vypnutí prostřednictvím jednoduchého dialogu. Pokud je to nutné, může být vypnutí zrušeno pomocí příkazu »Shutdown.exe -a«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání