Menu
CHIP Speedtest

Výsledky Kodaku opět nepřesvědčily

04.05.2012 17:08 | Redakce Chip
Poté, co společnosti Kodak požádala v lednu letošního roku o ochranu před věřiteli, a tím v podstatě vyhlásila bankrot, pokračují snahy o záchranu slavné značky. Finanční výsledky za první kvartál letošního roku tomu ovšem příliš nepomáhají.

Americký výrobce fotoaparátů a jejich příslušenství, s tradicí dlouhou více než jedno a čtvrt století, se v době digitální fotografie dostal do vážných finančních problémů. Přestože to byl právě Kodak, kdo v roce 1975 vyvinul první digitální fotoaparát a v roce 1991 uvedl na trh první digitální zrcadlovku, nedokázal z této přelomové technologie vytěžit komerční úspěch. Z podstatné části i vlastní vinou – výroba digitálních fotoaparátů byla záměrně potlačena ve prospěch prodeje fotoaparátů na klasický film.

Digitalizaci fotografování ovšem už nemohlo nic zastavit, stejně jako propad tržeb Kodaku, který ztrácel svoji pozici i vlivem nástupu mobilních telefonů s fotoaparáty. Výsledkem bylo zastavení výroby fotoaparátů na klasické filmy se značkou Kodak roce2004. V současné době Kodak dodává už pouze jednorázové fotoaparáty.

Kodaku se ovšem nedařilo ani na poli digitální fotografie, kterou přivedl na svět. Koncem roku 2011 společnost oznámila odprodej své divize obrazových snímačů, ve které vzniklo mnoho klíčových inovací. Další peníze na svoji záchranu se Kodak snaží získat prostřednictvím bankovních úvěrů, ale především také postupným rozprodáváním velkého množství patentů, které v současné době tvoří asi nejcennější majetek kdysi tak slavné firmy. Hodnota více než tisícovky patentů je odhadována na přibližně tři miliardy dolarů. Porušování těchto patentů je předmětem sporů s firmami jako HTC, Apple, Samsung a Fujifilm. V minulosti přinesly Kodaku licenční poplatky a vysouzená vyrovnání stovky milionů dolarů.

Bez ohledu na rozsáhlé výprodeje majetku Kodaku došlo v prvním čtvrtletí letošního roku k dalšímu propadu tržeb (o 27 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku) a firma vykázala ztrátu ve výši 366 milionů dolarů (tj. bezmála 7 miliard korun). Porovnání se stejným obdobím loňského roku se ztráta prohloubila o více než 100 milionů dolarů. Vedení Kodaku zdůvodňuje špatné finanční výsledky vysokými náklady na restrukturalizaci firmy. Z vrcholné ceny akcií přes 90 dolarů v roce 1997, kdy byl Kodak největší fotografickou firmou světa, se dnes jejich hodnota pohybuje hluboko pod hranicí jednoho dolaru.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání