Menu
CHIP Speedtest

Vytvoření seznamu nainstalovaných ovladačů

21.06.2013 13:00 | Redakce Chip
Vytvoření seznamu nainstalovaných ovladačů
Při hledání chyby v nestabilním systému se může hodit seznam všech nainstalovaných ovladačů. V ideálním případě by měl být v textovém formátu CSV (comma-separated values), se kterým je možné pracovat například v Excelu.

Pro takovýto úkol je možné využít málo známou aplikaci „příkazového řádku“ s názvem Driverquery.

Nejprve tedy spusťte příkazový řádek (»Start | Spustit | cmd«) a poté do něj zadejte příkaz

Driverquery.exe -?

Ten zobrazí seznam všech možných parametrů. Využijete především parametr „-fo“, který vám umožní určit formát výstupního souboru. Doporučujeme také přidat cestu ke složce, ve které má být soubor se seznamem ovladačů vytvořen. Výsledný příkaz by tedy mohl vypadat například takto:

Driverquery.exe /fo csv>C:TempSeznamovladacu.csv

Vyexportovaný soubor ale není v optimálním tvaru – pokud chcete mít v Excelu možnost tabulku přehledně třídit, doporučujeme nejprve soubor načíst v libovolném textovém editoru a pomocí vyhledávání nahradit všechny čárky za středníky. Teprve poté se v Excelu zobrazí vše přehledně ve sloupcích – od názvu modulu až po datum instalace.

 

POZNÁMKA Pokud jste náročnější a o svých ovladačích potřebujete více informací, použijte u příkazu Driverquery parametr „/v“, který nabídne mnohem rozsáhlejší informace.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání