Menu
CHIP Speedtest

Využití GPU v Google Chrome 10

09.03.2011 12:04 | Redakce Chip
Využití GPU v Google Chrome 10
O GPU urychlování v novém Google Chrome 10.

Urychlení běžného vykreslování stránek pomocí GPU si i v Google Chrome 10 musíte nejprve povolit mezi fukcemi pokusnými: na stránce about:flags. Jinak je povoleno jen urychlení přehrávání HTML5 videa, a od devítky urychlení WebGL. Příslušná možnost se jmenuje „GPU Accelerated Compositing“ a výchoze bude povolena až v Chrome 11. Další možností dosud pokusnou je urychlování 2D prvků canvas.

Urychlování pomocí GPU nepovoluje Chrome každému; skrývá „černou listinu“ kombinací hardwaru, ovladačů a systému, pro které GPU­‑urychlování není podporováno. To proto, že tvůrci Google Chrome nechtějí být viněni z pádů Windows. Uživatelé Windows XP jsou v nevýhodě: Chrome je na ně přísnější.

Ovladače ve Windows XP totiž multitaskují pouze kooperativně, a tak zaseknutý ovladač snadno zadře celý systém. I tvůrci Google Chrome proto doporučují přechod na Windows 7. Jestliže zatím nemůžete, pokuste se sehnat alespoň novější stabilní ovladač grafiky. U staršího počítače však budete mít asi smůlu.

Bez urychlování skrze GPU se ovšem dá žít. Stránky se prostě budou vykreslovat pomaleji softwarově. Zatím s jednou výjimkou — Google Chrome prozatím softwarově nepodporuje WebGL, javascriptové rozhraní pro 3D zobrazování. Nejnutnější softwarové vykreslování WebGL je přislíbeno do budoucna.

Navštívíte‑li prohlídku podporovaného HTML 5, desítka Google Chrome získá buďto 288 bodů, anebo 273 body, o patnáct méně — o chybějící body za podporu WebGL.

Prohlížeč Google Chrome je zatím vůči uživateli poměrně nesdílný, co se týče toho, zda je urychlování pomocí GPU v činnosti, anebo nikoli. Zda běží proces zpřístupňující GPU, to poznáte ve Správci úloh Google Chrome (Shift+Esc). Buďto na konci výpisu bude „Proces GPU“, anebo nebude.

Krom toho prohlížeč prozatím nabízí jakés takés údaje na stránce „about:gpu“ (vepište do adresního řádku). (Na počítači nepodporovaném se stránka jen nekonečně načítá…) Sdílnost by se měla v budoucnu zlepšit.

Google Chrome se akcelerací skrze GPU vydal na zrádné pole dosud mladé technologie, která dokáže pěkně zacvičit s celými Windows… Vyskytují se i uživatelé, kteří potřebují výslovně zakázat i tu podporu GPU, jež je již povolena. To lze pouze prostřednictvím textových parametrů při spuštění Google Chrome. Ve vlastnostech zástupce programu lze parametry vepsat do políčka Cíl za vlastní soubor .exe (oddělené mezerou).

Parametry zakazující urychlování nyní výchoze povolené:

--disable-webgl
--disable-accelerated-video

Ukázky WebGL v Google Chrome

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání