Menu
CHIP Speedtest

Vyvracíme mýty - chladí voda opravdu lépe než vzduch?

14.05.2012 21:23 | Redakce Chip
Voda je život, ale bez vzduchu se také neobejdeme. V rámci našeho seriálu uvádějícího mýty v IT na pravou míru jsme zjišťovali, který element je pro chlazení PC vhodnější.

Mýtus
Vodní chlazení procesoru je výkonnější a tišší než chlazení pomocí vzduchu. Voda má vyšší tepelnou kapacitu a tepelnou vodivost, a proto zvládne vodní chlazení efektivněji a rychleji odvést teplo z procesoru. Díky vodnímu chlazení se vnitřek počítače zahřívá méně než při vzduchové ventilaci.

Pravda
Fyzikálně vzato je úvaha, že voda je pro chlazení vnitřností počítače vhodnější než vzduch, pravdivá. V porovnání se vzduchem má o poznání vyšší tepelnou kapacitu (udává množství tepla, které je potřebné k ohřátí 1 kg dané látky o 1 °C) a tepelná vodivost vody (tedy rychlost, jakou se teplo šíří danou látkou) zajišťuje znatelně rychlejší odvod tepla než vzduch. Z tohoto důvodu se také voda používá k chlazení automobilů nebo například atomových elektráren, tedy zařízení, z nichž je nutné efektivně odvádět velké množství tepla.

Celý článek včetně tabulky s výsledky měření obou metod chlazení procesoru najdete v papírové i iPad verzi Chipu 6/2012.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání