Menu
CHIP Speedtest

Vyvracíme mýty - laserový tisk je levnější než inkoustový

16.06.2011 10:25 | Redakce Chip
Vyvracíme mýty - laserový tisk je levnější než inkoustový
„Uživatelé, kteří tisknou hodně textových dokumentů, by si měli pořídit laserovou tiskárnu.“ Není to pravda. Vyberete-li si vhodnou inkoustovou tiskárnu, můžete ušetřit hodně peněz.

Mýtus

Tisknete-li například v kanceláři či doma při studiu velké množství hlavně textových dokumentů, hodí se pro vás spíše laserová tiskárna, která tiskne s nižšími náklady na stránku než tiskárna inkoustová.

Fakt

Ještě před několika lety to byla pravda. Laserové tiskárny se díky rychlejšímu tisku, rychlejšímu zpracování tiskových úloh a možnosti síťového připojení používaly hlavně v kancelářích. Stály víc než inkoustové tiskárny, ale tiskly levněji. Levnější inkoustové tiskárny pak byly hlavně díky lepšímu tisku fotografií a obrázků oblíbené především v domácnostech. Stály méně, nižší pořizovací cenu si však výrobci kompenzovali dražším spotřebním materiálem v podobě inkoustových kartridží.

Firmy se vždy snažily dbát na co nejnižší celkové náklady na vlastnictví, takže se jim vyplatilo utratit vyšší částku za pořízení tiskárny a poté tisknout s nižšími náklady. Výrobci se tomuto trendu přizpůsobili, a tak nabízeli pro laserové tiskárny velkokapacitní tonery s co nejnižšími tiskovými náklady. Laserové tiskárny byly ještě před několika lety hodně drahé, takže domácnosti s mnohem nižšími tiskovými potřebami než kanceláře dávaly přednost nákupu levnějších inkoustových tiskáren. Cena inkoustových tiskáren byla a je dodnes částečně dotována příslibem budoucího nákupu inkoustových kartridží, jejichž vyšší cena tak kromě nákladů za samotný inkoust částečně pokrývá i výrobní náklady inkoustové tiskárny.

Vyšší objemy kancelářského tisku jsou ale pro výrobce tiskáren velkým lákadlem, a není tedy divu, že se začaly objevovat i inkoustové tiskárny určené pro velkoobjemový tisk.

Celý článek si přečtěte v Chipu 07/2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání