Menu
CHIP Speedtest

Vyvracíme mýty - Mooreův zákon

14.09.2011 22:20 | Redakce Chip
Vyvracíme mýty - Mooreův zákon
Počítače, notebooky a smartphony dnes běžně obnovujeme každé dva nebo tři roky. Za tu dobu totiž vývoj postoupí o takový krok, že se upgrade už skoro nevyplatí. Navíc se má podle Mooreova zákona každé dva roky zdvojnásobovat výpočetní výkon procesoru. I to je jeden z důvodů, proč tak často utrácíme za nový hardware.

 

V roce 1965 nastínil spoluzakladatel společnosti Intel Gordon E. Moore předpoklad, jakou rychlostí bude v následujících letech probíhat vývoj polovodičového průmyslu. Tehdejší odhad stále víceméně odpovídá tempu vývoje, a je dnes znám pod označením „Moorův zákon“.

Tehdejší znění Moorova zákona hovořilo o tom, že množství tranzistorů integrovaného obvodu se bude zdvojnásobovat každých dvanáct měsíců, a to za stejnou cenu. V roce 1975 Moore upravil znění zákona do podoby, jež je platná dodnes. Upravený zákon tvrdí, že počet tranzistorů na dané ploše integrovaného obvodu se bude zdvojnásobovat každých 24 měsíců. Hlavním důvodem pro nárůst počtu tranzistorů na čipu je zmenšování výrobního procesu tranzistorů. Mooreův zákon však neříká nic o zdvojnásobování výpočetního výkonu.

Je pravda, že se vzrůstajícím počtem tranzistorů vzrůstá i výpočetní výkon procesoru, ale tento vztah nemusí být nutně lineární. Velká část tranzistorů je totiž umístěna v částech procesoru, které mají jen nepřímý, nebo dokonce žádný vliv na celkový výpočetní výkon. Mezi tyto části patří rozličné vyrovnávací paměti, paměťové řadiče, obvody sloužící k úspoře energie nebo například integrovaná grafická jednotka, která se dnes běžně nachází na shodné destičce s výpočetní jednotkou procesoru.

Celý článek si přečtěte v papírovém Chipu 10/2011, nebo v jeho elektronické verzi pro iPad.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání