Menu
CHIP Speedtest

Vyvracíme mýty: výpadek proudu vymaže RAM

20.05.2011 14:17 | Redakce Chip
Vyvracíme mýty: výpadek proudu vymaže RAM
Ztratí se po výpadku proudu data uložená v operační paměti? Vysvětlujeme nejznámější počítačové mýty. V tomto seriálu osvětlujeme běžné mýty světa počítačů a z technického hlediska zkoumáme jejich pravdivost.

 

Mýtus

Operační paměť (RAM) slouží ke krátkodobému uložení dat spuštěných aplikací a otevřených souborů, ke kterým musí počítač přistupovat s nejvyšší rychlostí. Při výpadku proudu nebo vypnutí počítače se RAM okamžitě vyprázdní a data jsou ztracena.

Pravda

Operační paměť se skládá z jednotlivých paměťových buněk, přičemž každá z nich reprezentuje jeden bit. Každá z těchto buněk se dále skládá z tranzistoru a kondenzátoru, který je buď nabit (bitová hodnota 1), nebo nenabit elektrickým nábojem (bitová hodnota 0). Elektrický náboj paměťové buňky je ovládán tranzistorem, který je připojen ke dvěma elektrickým vodičům, označovaným jako adresová linka (word line, WL) a datová linka (bit line, BL). V průběhu zápisu a čtení aktivuje CPU vždy nejprve adresovou linku a tranzistor se přepne do propustného stavu.

Během zápisu přenáší CPU informace po datové lince, přičemž napětí kondenzátoru se vyrovná s napětím datové linky, která může mít hodnotu 0 nebo 1. Při čtení předává kondenzátor napětí datové lince a její napětí vzrůstá nebo klesá podle toho, zda je kondenzátor nabitý nebo vybitý. CPU pak toto napětí interpretuje jako 1 nebo 0, a protože se napětí při čtení snižuje, náboj kondenzátoru je třeba pokaždé obnovit, aby bylo možné obsah buňky opět přečíst (tzv. „Write-back“).

Celý článek najdete v papírovén vydání Chipu 6/2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání