Menu
CHIP Speedtest

Výzva k záchraně Nokie

15.02.2011 18:01 | Redakce Chip
Výzva k záchraně Nokie
Skupina malých akcionářů Nokie chce zvrátit směr nastoupený Elopem.

Doplňujeme 16. 2. 2011:
Plán B musil být odvolán


Původní text:
 
Skupina devíti mladých akcionářů Nokie, bývalých zaměstnanců — jak sami sebe uvedli — se nehodlá smířit s osudem Nokie, jak ho připravuje nynější CEO, Stephen Elop, jenž je mimochodem osmým největším jednotlivým akcionářem Microsoftu (drží přes 130 000 akcií v hodnotě přes tři miliony dolarů).

Skupina chce, pod zástavou „Nokia Plan B“, získat podporu ostatních investorů a akcionářů pro valnou hromadu naplá­no­va­nou na třetího května. Chtěli by se nechat zvolit do představenstva a zvrátit strategii Elopovu, jehož by ihned odvolali. Windows Phone 7 by zkusili nejprve uvést jen v severní Americe, kde je Symbian neoblíben — a to na zkoušku, jak by se to ujalo. Jako prvořadý budoucí chytrý systém by ponechali MeeGo; budoucnost Symbianu v Evropě a Asii by prodloužili ještě asi na pět let.

Dále navrhují zefektivnit procesy uvnitř firmy, s jejímiž byrokratickými postupy jsou ze své minulosti jistě dobře obeznámeni. Jde jim o to, aby se až 90 % výzkumu a vývoje soustředilo do nejvýše dvou různých míst a nebylo rozptýleno, a jde jim o zeštíhlení přebujelých úrovní řízení, které protahují rozhodování. Také o to, aby se vše klíčové vyvíjelo uvnitř Nokie namísto out­‑sourcingu. Kromě toho chtějí agresivně nabírat mladé talenty. To zní všechno hezky, ale přesvědčí ostatní akcionáře o tom, že se to dá v Nokii uskutečnit?

Svůj záměr uvádějí tvrzeními, která vystihují nynější směřování trhu chytrých mobilních zařízení a mobilů vůbec: vysoká ziskovost není ve výrobě mobilů samých, ale v přidané hodnotě v podobě softwaru a všeho kolem; kardinálním příkladem toho je Apple se svým iPhone — ačkoli počtem prodaných zařízení je jeho tržní podíl vlastně poměrně skromný, vydělává na nich zdaleka nejvíce, jak hezky znázorňuje grafem The Economist na základě údajů Asymco. (A kromě toho Apple sám iPhony ani nevyrábí, vyrábí je pro něj Foxconn.)

Elop vede Nokii proti tomuto proudu a chce ji vlastně ořezat jen na výrobce hardwaru. Sice tvrdí, že tu správnou konkurenceschopnost přidá WP7, leč tomu mnoho nenasvědčuje. Varovný je zejména souhrn Horáce Dediu všech významných partnerství s Microsoftem v oboru mobilní komunikace. Jsou to smutné příběhy LG, Motoroly, Nortelu, Ericssonu, Sendo…

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání