Menu
CHIP Speedtest

WD My Book Live Duo 8 TB

13.06.2013 10:00 | Redakce Chip
WD My Book Live Duo 8 TB
Kapacitu 8 TB donedávna nabízely pouze 4diskové profesionální NAS servery. Díky uvedení 4TB HDD ji ale dnes lze najít i v domácích dvoudiskových zařízeních, jako je WD My Book Live Duo. Vzhledem k omezením v podpoře souborových a operačních systémů je 4TB disky prakticky možné používat pouze v NAS serverech s vlastní elektronikou, a ne už tak snadno v klasických externích pevných discích. Připojit 8TB externí disk přes USB totiž nelze ke každému počítači.

 

 

 

Dva 4TB disky, skrývající se pod dvířky na horní straně NAS disku, lze nastavit buď do režimu Raid0, nebo Raid1. Druhý z nich je zrcadlený (a tedy bezpečnější), nabízí však celkovou kapacitu „pouze“ 4 TB, zatímco Raid0 spojí datový prostor obou disků do celkové kapacity 8 TB. Při poruše jednoho z disků však uživatel ztratí data i na tom druhém. I vzhledem k jednoduché konstrukci NAS disku (pasivní ochrana disků je slabá) doporučujeme na 8 TB rezignovat a nastavit disk na zrcadlený režim s kapacitou 4 TB.

Nastavení Raid je snadné i díky jednoduchému průvodci, který rozpozná disk zapojený k routeru a pomůže uživateli i s jeho namapováním. Disk je pak snadno přístupný po každém startu počítače. Ovládací rozhraní je přehledné a běžný uživatel v něm v podstatě nepotřebuje nic nastavovat. Praktická je možnost přístupu k datům z tabletů a smartphonů prostřednictvím mobilní aplikace WD 2go.

V podmínkách naší testovací sítě jsme disku naměřili (při přesunu velkých souborů o objemu 500 MB až 1,5 GB) rychlost čtení na úrovni 44,5 MB/s a rychlost zápisu cca 31,5 MB/s. V klidovém stavu činí příkon disku cca 16 W.

Cena: cca 13 500 Kč

Kapacita / HDD 2x 4 TB (4 TB Raid0, 8 TB Raid1)

Přenosová rychlost (download / upload)             44,5 MB/s / 31,5 MB/s

Spotřeba ve stand-by   16 W

Porty     LAN, USB 3.0 (ext. disk)

Podporované OS             Windows XP (SP3), Vista, 7, 8, MacOS 10+

Rozměry             16,5 x 15,7 x 10 cm

CHIP velmi dobrý (1,9)

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání