Menu
CHIP Speedtest

Web Plus X5 Starter

03.03.2012 23:00 | Redakce Chip
Web Plus X5 Starter
Doby, kdy byl k tvorbě jednoduchého webu potřeba programátor a mnoho probděných nocí jsou naštěstí dávno pryč. Nyní to může zvládnout kdokoliv během jednoho odpoledne.

Web Plus X5 Starter je program určený k tvorbě webových stránek. Vyznačuje se jednoduchou obsluhou a není vůbec potřeba, aby uživatel uměl programovat nebo rozumět HTML kódu. Vy se pouze staráte o to, jak to bude vypadat. Webový kód už vytváří program sám. Chcete-li přidat webovou galerii, kliknete na příslušnou ikonu, vyberete obrázky, určíte její polohu na stránce a je hotovo. Podobně jsou na tom i veškeré další objekty jako textové pole, tlačítka, obrázky a flash.

Na Chip DVD najdete Web Plus X5 Starter, který je možné po registraci zdarma používat k výrobě jednoduchých internetových stránek. Placená verze (e-shop) nabízí větší množství šablon, finanční služby - jako jsou platby kreditními kartami, PayPal nebo třeba Google Ads. Přidaná je i možnost vytvářet interaktivní formuláře formuláře a pokročilé tlačítka. Výrobce navíc nabízí doménu a hosting zdarma po dobu 6měsíců.

Úvodní obrazovka: Vlevo můžete hned začít tvořit, vpravo jsou k dispozici výukové materiály v podobě PDF a video tutoriálů.
Úvodní obrazovka: Vlevo můžete hned začít tvořit, vpravo jsou k dispozici výukové materiály v podobě PDF a video tutoriálů.

První spuštění a doplňkové šablony

Text a menu: Text se snadno zedituje, u menu je to však horší, musíte přepsat název stránky v Page propeties.
Text a menu: Text se snadno zedituje, u menu je to však horší, musíte přepsat název stránky v Page propeties.

Hned na začátku se objeví uvítací okno, které nabízí tvorbu zcela nového webu, možnost použít šablonu, stáhnout další obsah zdarma dostupný anebo nejrůznější PDF a video tutoriály. Zdarma dostupný obsah je v podobě šablon a stáhnout si jej můžete po instalaci (některé z nich jsou připraveny na Chip DVD). Instalace je jednoduchá - spustíte samostatně každý instalátor, odsouhlasíte licenční podmínky a klikáte na »Next« do té doby, dokud není vše hotovo. Šablony potom najdete po kliknutí v průvodci na druhou volbu »Use Design Template« úplně dole pod záložkou „Get more Templates…“.

Výběr šablony

Spousta panelů: Velký displej s pořádným rozlišením je jedině výhodou. Místa je opravdu málo.
Spousta panelů: Velký displej s pořádným rozlišením je jedině výhodou. Místa je opravdu málo.

Nejjednodušším způsobem jak vytvořit povedený web je pomocí šablon, Starter verze jich několik nabízí. Zvolte v úvodním okně možnost »Use Default Template« a vyberte si jednu z nabízených nebo stažených. Přičemž je důležité zvažovat pouze styl a formát rozložení boxů, obrázků apod. Barvy se dají změnit. Nahoře je vedle nadpisu „Color Scheme“ rozklikávací šipka, v jejíž nabídce si můžete vybrat barvy podle nálady, vkusu anebo jednoduše podle zaměření webu. Schémat je zde poměrně dost a jedná se o zdařilé kombinace barev. Nemusíte mít strach, že by byly použity křiklavě se nehodící se kombinace. Vpravo je pak ještě nabídka stránek, které dané šabloně přísluší. Výchozí stránka (Home), o nás (About), co děláme (Services) a další stránka (New story). U každé stránky je fajfka, kterou můžete zrušit a zcela tak vypustit danou stránku z vašeho webu. Pokud máte vše navoleno, dejte »Open«.

Úprava textů a menu

Site manager: Pro pokročilejší uživatele je k dispozici Site Manager, kde si mohou pohrát s položkami menu a spoustou dalších nastavení.
Site manager: Pro pokročilejší uživatele je k dispozici Site Manager, kde si mohou pohrát s položkami menu a spoustou dalších nastavení.

Šablona je v angličtině, což znamená, že položky v menu jsou Home, About, atd. a text je vyplněn náhodným generátorem Lorem Ipsum. Pro úpravu celého webu je ideální mít velký monitor. Na patnáctipalcovém displeji notebooku není práce tak pohodlná, nicméně i tam se dá zvládnout. Začneme od nadpisu. Stačí kliknout do textového pole, zvolit první ikonu (Edit on master page) a přepsat údaje. První problém se může objevit ve výchozím nastavení písma. Nemusí podporovat všechny české znaky. Proto si v případě problému zvolte na Master page v nabídce nějaké jiné písmo, které podporuje české znaky. Ze stránky určené pro úpravu částí webu se dostane zpět dvojkliknutím na libovolnou položku webu vpravo. Položky menu jsou generovány na základě názvu jednotlivých stránek a nejde je tedy editovat stejným způsobem jako text. Pokud chcete přepsat název stánky, klikněte na ni v pravém menu a zvolte »Page Properties«. Hned první položka je »Page name«. Zde si můžete zadat, co chcete.

Obrázky a jiné objekty

Dole v pracovním okně programu najdete několik ikon, které můžete přetažením vložit do webové stránky. Je zde textové okno (Text Frame), obrázek (Image) flashový objekt, různá tlačítka a fotogalerie (Photo Gallery). Tlačítka si při vložení rovnou nakonfigurujete a potom pouze roztáhnete jejich velikost, upravíte styl a umístíte tam, kam si přejete. Nejzajímavější je ale fotogalerie, kterou můžete velmi snadno vytvořit. Přesuňte ikonu fotogalerie někam do webu a zvolte jednu z nabízených možností. „Professional flash gallery“ je určená bohužel pouze pro placenou verzi programu, tak si vyberte buď flashovou galerii nebo

Zaheslování: Stránku můžete snadno opatřit heslem. Tuto možnost najdete v Page properties a Page Secuirty.
Zaheslování: Stránku můžete snadno opatřit heslem. Tuto možnost najdete v Page properties a Page Secuirty.

založenou na javascriptu. Potom klikněte na »Next« a pomocí tlačítek „Add files“ a „Add folders“ přidejte obrázky, které chcete mít zahrnuty v galerii. Následuje opět »Next« a nahoře máte na výběr ze spousty stylů na základě zvolené formy galerie (flash nebo javascript). Pokud se vám žádný styl nebude líbit, zkuste jít zpět a vybrat si druhou formu. Dále si zde můžete přidat nějakou muziku na pozadí, nastavit, jestli se má automaticky spouštět (Auto Play), když návštěvník otevře stránku s galerií, a další možnosti.

Export webu

Zvolte »File«, potom »Publish Site« a určitě není na škodu se prvně na web podívat v nějakém webovém prohlížeči. Vyberte si tedy příslušný z nabídky, a pokud je vše podle vašich představ, nezbývá než se pustit do exportu přímo na web, nebo na disk. Pokud máte již zaregistrovanou doménu a přístup k příslušnému FTP serveru, dejte Publish as a Web a vyplňte příslušné údaje, v opačném případě si zatím nahrajte podklady na disk, tedy Publish To Disk Folder a později je nahrajete na web. Po kliknutí na »OK« se začne exportovat.

Snadný web

Vytvořit web s tímto programem zvládne každý. Není k tomu potřeba být programátorem a vyznat se v HTML kódu. V základní verzi programu sice mnoho funkcí chybí, ale pro tvorbu základní webové prezentace vaší firmy, produktu, nebo klidně i osobních stránek postačí.

Uveřejněno na Chip DVD 03/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání