Menu
CHIP Speedtest

WebSite X5 Home 10

30.06.2013 22:00 | Redakce Chip
WebSite X5 Home 10
Uveřejněno na Chip DVD 07/13.

Plná verze programu WebSite X5 Home 10 z Chip DVD obsahuje několik desítek připravených šablon, které mohou posloužit jako základ vašich budoucích webových stránek. Také všechny následující kroky tvorby webu jsou velmi snadné – ať už jde o úpravu záhlaví a zápatí webu, vytvoření struktury stránek a samozřejmě i jejich naplnění obsahem. WebSite X5 za tímto účelem používá systém stavebních bloků (texty, obrázky, videa, animace), které můžete volně rozmístit do obsahu stránek. Podobu vytvářeného webu můžete průběžně kontrolovat v náhledu. Na konci stačí jen vygenerovat soubory pro uložení na webový server a pomocí vestavěného FTP klienta je rovnou nahrát na internet.

 

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu WebSite X5 Home 10 na snadné vytváření internetových stránek. Běžná cena licence programu je přibližně 500 Kč. Pro pokročilejší úkoly při tvorbě internetových stránek nabízí výrobce edici verzi Evolution s vyšším počtem stránek v jednom projektu (u verze Home je nastavena na 25 stránek ve dvou úrovních), přidávají se stovky dalších šablon, vestavěný vyhledávač a další užitečné funkce.

Rozcestník k funkcím: Pro tvorbu vlastních webových stránek se můžete inspirovat ve video návodech nebo v galerii webů, vytvořených pomocí WebSite X5.
Rozcestník k funkcím: Pro tvorbu vlastních webových stránek se můžete inspirovat ve video návodech nebo v galerii webů, vytvořených pomocí WebSite X5.

Úvodní okno programu WebSite X5 je rozcestníkem k internetovým stránkám, nabízejícím instruktážní videa pro používání aplikace, galerii webů vytvořených pomocí WebSite X5 a internetovému obchodu s šablonami pro tvorbu vlastních stránek. Pod volbou »Preference« můžete nastavit především složku pro ukládání vytvářených projektů a také zálohování rozpracovaných dat. Výchozí nastavení není třeba upravovat a proto se můžete pustit do tvorby vlastních stránek. Tlačítkem »Start« se posunete k prvnímu kroku průvodce vytvořením nového webu.

Výběr šablony: Návrh nového webu zahajuje výběr šablony vzhledu, kterou lze dále upravovat.
Výběr šablony: Návrh nového webu zahajuje výběr šablony vzhledu, kterou lze dále upravovat.

Základem vytvoření vlastních internetových stránek v programu WebSite X5 je založení nového projektu. Mezi jeho charakteristiky patří vedle názvu stránek také informace o autorovi, popis obsahu stránek, klíčová slova, výběr použitého jazyka nebo ikona zobrazovaná v adresním řádku prohlížeče.

Následuje výběr šablony vzhledu stránek a její barevné varianty. K dispozici jsou přitom desítky různých šablon a jejich alternativ, rozdělených do několika kategorií. Rovněž můžete určit, zdali bude hlavní navigace stránek postavena horizontálně či vertikálně. Pokračuje úprava grafiky stránek, konkrétně hlavního banneru, kam lze vložit jeden či více obrázků a texty, včetně různých efektů, stínování, průhlednosti, nastavení fontů a barev. Stejnou pozornost věnuje WebSite X5 také zápatí webu.

 Stavba stránky: Obsah každé stránky se skládá ze standardních stavebních bloků, pro tvorbu jejich obsahu slouží přehledné editory.
Stavba stránky: Obsah každé stránky se skládá ze standardních stavebních bloků, pro tvorbu jejich obsahu slouží přehledné editory.

Strukturu webu popisuje tzv. mapa stránek, v rámci které si můžete nadefinovat hlavní kategorie menu, nižší úrovně stránek a následně i konkrétní stránky s plánovaným obsahem. Struktura vytvořená v rámci tohoto kroku průvodce samozřejmě nemusí být konečná, můžete ji kdykoli později upravit nebo doplnit o další stránky. Při používání WebSite X5 ve verzi Home z Chip DVD, ovšem pamatujte na to, že můžete vytvořit pouze jednu další úroveň pod domovskou stránkou. Počet stránek pak nemůže přesáhnout 25.

Tímto krokem končí základní nastavení nového internetového projektu a můžete se pustit do tvorby konkrétních stránek. Již v této fázi si můžete v náhledu nechat zobrazit vzhled vytvářených stránek v internetovém prohlížeči.

Vkládání videa: Do stránek je možné velmi snadno vkládat videa z YouTube i dalších zdrojů.
Vkládání videa: Do stránek je možné velmi snadno vkládat videa z YouTube i dalších zdrojů.

Stránky pro váš web

Jakmile máte vybranou šablonu a vytvořené záhlaví, zápatí a základní strukturu webu, můžete začít tvořit obsah jednotlivých stránek. Tvorba obsahu stránek probíhá prostřednictvím vkládání objektů, jako jsou textová pole, obrázky, Flash animace a zvuky či videa. Objekty se vkládají do obsahové struktury jednotlivých stránek, která je tvořená samostatnými bloky. V praxi stačí jen přetáhnout ikonu zvoleného typu obsahu do vybraného bloku na stránce.

Počet a rozložení jednotlivých bloků lze velmi snadno měnit pomocí tlačítek nad schématem stránky. Každý objekt se upravuje v samostatném editoru, kde samozřejmě nechybí ani nástroje na úpravu textů či vkládání obrázků a nastavení všech potřebných parametrů. Obrázky, animace či videa můžete čerpat jak ze zdrojů uložených ve vašem počítači, tak přímo z internetu, v případě videí také ze serverů YouTube a Vimeo. Opět si můžete kdykoli zkontrolovat podobu vytvářeného webu pomocí tlačítka »Náhled«.

Globální styl: S nastavením textového obsahu stránek pomůže definice kaskádových stylů textů a odkazů.
Globální styl: S nastavením textového obsahu stránek pomůže definice kaskádových stylů textů a odkazů.

Závěrečné doladění

Od vytvoření vašeho nového webu vás dělí už jen doladění několika drobností. Předně si můžete pomocí náhledu a úprav stylu doladit podobu hlavní nabídky a všech obsažených položek. Nadefinovat můžete velikosti, okraje, barvy i fonty popisků tlačítek i způsob otevírání menu při ukázání myší. Podobné předvolby jsou k dispozici i pro rozbalovací nabídky, včetně například i vizuálních efektů – opět i s náhledem, jak bude vytvářená nabídka vypadat.

Pokud máte již s vytvářením internetových stránek nějakou zkušenost, jistě vás bude zajímat, jakým způsobem se nastavují kaskádové styly textů. Příslušné funkce, které globálně řídí podobu textů na vytvářených stránkách, najdete pod nabídkou »Styly a modely«. Pro jednotlivé typy textového obsahu zde můžete volit barvy, fonty, zarovnání, velikost i ohraničení. Na záložce »Tooltip« pak můžete nastavit i styl bublinové nápovědy zobrazované například při najetí na odkazy v obsahu stránek.

Pak už zbývá jen exportovat připravené stránky ve formátu a struktuře použitelné k publikování na internetu a jejich přenos na váš webový server prostřednictvím vestavěného FTP klienta. Rozhodně si také nezapomeňte uchovat celý projekt ve formátu aplikace WebSite X5 tlačítkem »Uložit«. Kdykoli později tak budete moci stránky snadno upravovat.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání