Menu
CHIP Speedtest

PRÁVĚ V PRODEJI

Wi-Fi Direct: Přímé spojení

13.10.2011 08:39 | Redakce Chip
Wi-Fi Direct: Přímé spojení
Jednoduchá jako Bluetooth, ale dvanáctkrát rychlejší – to je technologie Wi-Fi Direct. Spojuje zařízení i bez routeru.

Bezdrátové rozhraní Wi-Fi dnes najdete v ledasčem. Podle odhadů bude v tomto roce vyrobeno 1,2 miliardy Wi-Fi čipů, které skončí v nejrůznějších zařízeních, v roce 2015 se pak předpokládá výroba ještě o miliardu vyšší. Není divu – Wi-Fi čipy jsou součástí notebooků, tabletů, smartphonů, ale také fotoaparátů, televizorů, tiskáren, herních konzolí, set-top boxů i televizorů. Kdo nemá Wi-Fi, jako by ani nebyl.

Technologie Wi-Fi je rychlá, má dobrý dosah a kompatibilita je na výborné úrovni. Má ale jednu zásadní nevýhodu – aby Wi-Fi zařízení spolu mohla komunikovat, je třeba použít Wi-Fi router, který zajišťuje komunikaci. Tento nedostatek odstraňuje Wi-Fi Direct. Díky této technologii mohou dvě zařízení spolu komunikovat i bez routeru. Tento nápad není nový. Již několik let je možné vytvořit síť v tzv. ad-hoc modu, ve kterém také není nutné použít router. Toto spojení však bylo nestabilní, pomalé a ve skutečnosti nikdy dobře nefungovalo.

Spojení: Wi-Fi bez prostředníka

Technologie Wi-Fi Direct je mnohem vyspělejší. Wi-Fi Alliance ještě Wi-Fi Direct neschválila jako standard, zatím se stále čeká. Pokud máte 802.11 zařízení, máte potřebný hardware, Wi-Fi Direct je otázkou softwaru. Technologie používá nejmodernější šifrování WPA2, které je dostatečně bezpečné. Díky funkci Wi-Fi Protected Setup (WPS) je výměna šifrovacích klíčů rychlá a jednoduchá. Na zařízeních stačí stisknout tlačítko, a párování je bleskově hotové (viz infografika).

Jak se spojují Wi-Fi Direct zařízení

Když jsou zařízení spárována, spojí se pomocí speciálního rozpoznávacího paketu (Probe Request). Tento speciální paket je schopné odesílat i přijímat každé Wi-Fi Direct zařízení. A jaký je vlastně dosah technologie Wi-Fi Direct? Je třeba pamatovat na to, že tato zařízení mají oproti Wi-Fi routerům celkem malé antény. Dosah tedy rozhodně nepřesáhne 100 metrů v otevřeném prostranství, v budově to mohou být jen řádově metry.

Srovnání přenosových technologií
Wi-Fi Direct je dvanáctkrát rychlejší než Bluetooth a má větší dosah. Díky této rychlosti může dokonce nahradit USB 2.0, které má řádově stejné přenosové rychlosti. To se hodí třeba při synchronizaci smartphonu s notebookem nebo při přenosu fotografií.

Srovnání přenosových technologií

Jaké služby jsou přes Wi-Fi Direct dostupné? To opět záleží na jednotlivých zařízeních. Ta se nejprve seznámí a pomocí funkce Bonjour si vymění informace o tom, jaké služby si mohou poskytovat. Jiné služby nabízí televizory a jiné třeba MP3 přehrávače a tiskárny. Třeba multifunkční zařízení může nabízet služby tiskárny, skeneru, kopírky i faxu. Kompatibilita má své limity, zapomeňte například na to, že by telefon s Wi-Fi Direct mohl vytisknout seznam kontaktů na tiskárně. Může ale streamovat hudbu, filmy nebo fotografie do televizoru. Vše usnadňuje kompatibilita s UPnP (Universal Plug and Play). Přímo z mobilu však můžete nechat vytisknout fotografii na tiskárně, pokud to obě zařízení umí. Je zajímavé, že zařízení nemají při spojení IP adresy. Důvod: Je třeba, aby spojení bylo vytvořeno co nejrychleji. Výměna IP adres by celý proces zbytečně zdržovala.

Bezpečnost

S příchodem technologie Bluetooth vzniklo nemálo bezpečnostních problémů. Původně se totiž zabezpečení příliš neřešilo, protože dosah Bluetooth byl krátký – řádově jen několik metrů. Pak ale vznikla „puška“ pro Bluetooth, tzv. BlueSniper Rifle. Ta dokázala detekovat Bluetooth zařízení až na vzdálenost jednoho kilometru! Takové zařízení, které bylo v režimu „discovery“, pak bylo potenciálně napadnutelné. Útočník byl dostatečně daleko, takže nebyl nápadný a zároveň měl dostatek času pro útok. Wi-Fi Direct je z hlediska návrhu mnohem bezpečnější. I to je možná důvod, proč se tak rychle rozšiřuje. Výrobci zařízení mají o technologii zájem, přitom ještě zhruba před rokem byla zcela neznámá. Je ale možné, že jste se setkali s některým z pracovních názvů, jako bylo Wi-Fi PAN nebo Wi-Fi P2P.

Bezpečnost je u technologie Wi-Fi Direct vyřešena velmi jednoduše. Při spojení třeba notebooku a smartphonu se na displeji notebooku ukáže PIN, který je třeba zadat na klávesnici mobilu. Pomocí EAP (Extensible Authentication Protocol) dojde k ověření a zašifrování komunikace. Ještě snazší bude zašifrování u nových telefonů s technologií NFC. Ta má dosah jen několik centimetrů, takže místo zadávání PIN kódu bude stačit zařízení přiblížit na takto krátkou vzdálenost. To může být i řešení pro zařízení, která nemají displej nebo klávesnici pro zadání PIN kódu.

Trik: Virtuální přístupové body

Až dosud to vypadá, že zařízení pracují rovnocenně systémem P2P. Když ale dojde k přenosu souborů, stane se jedno zařízení „masterem“ – vytvoří přístupový bod, tzv. Soft AP. A které zařízení to je? Obvykle to, které má k dispozici „vyšší výkon“. Pokud je spojen smartphone a notebook, bude přenos řídit notebook. Pokud ale bude komunikovat smarthpone s tiskárnou, bude se o přenos starat smartphone.

Kdy bude hardware připravený na Wi-Fi Direct?

SMARTPHONY

Nejrychleji se technologie rozšiřuje u multimediálních smartphonů, kde je snaha rychle sdílet to, co jste natočili nebo vyfotili. Prvním zařízením s technologií Wi-Fi Direct byl Samsung Galaxy S2, ale krok drží také LG, které ji dává do všech smartphonů vyšší třídy, počínaje modelem LG Optimus Black. Zatím není jasné, zda bude technologie v příštím iPhonu, Apple si moc nepotrpí ani na plně funkční Bluetooth.


PŘIPRAVENÝ HARDWARE

Uživatelé se mohou radovat – i když jejich Wi-Fi zařízení nemá Wi-Fi Direct, neznamená to, že ho mít nemůže. Vše je totiž otázkou firmwaru a nastavení. Třeba televizory Sony BRAVIA z roku 2011 s Wi-Fi budou mít Wi-Fi Direct již poměrně brzy. Další výrobci se záhy přidají a funkci Wi-Fi Direct nabídnou.

Největší výhodou technologie Wi-Fi Direct je tak především vysoká přenosová rychlost, dostatečně velký dosah a jednoduché použití. V návrhu se počítá i s tím, že bude možné spojovat nejen zařízení 1:1, ale i vytvářet jakési skupiny zařízení, která si navzájem budou sdílet data. To ale není primárním cílem technologie Wi-Fi Direct. Ta by měla nahradit Bluetooth všude tam, kde se přenáší data – soubory, obrázky, videa. Bluetooth slouží dobře například pro telefonní handsfree, ale třeba pro streamování videa už je nepoužitelné. A právě díky velkému zájmu výrobců najdeme Wi-Fi Direct již brzy u všech zařízení, kde se přenáší data bezdrátově.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení