Menu
CHIP Speedtest

Wi-Fi lépe

13.09.2012 06:00 | Redakce Chip
Wi-Fi lépe
Dosah signálu Wi-Fi nebývá často optimální, což vadí především majitelům domů. Proto vám přinášíme instrukce, pomocí nichž rozšíříte pokrytí sítě – a to výrazně.

Stále více zařízení dnes vyžaduje stabilní Wi-Fi s kvalitním pokrytím. Smartphony, tablety, televizory i notebooky bývají často připojeny všechny najednou. Ideální stav pak samozřejmě nastává tehdy, když se navzájem neomezují. Mnohé starší směrovače jsou navíc již nyní na hranici svých možností. Krok za krokem vám proto ukážeme, jak vybrat a nainstalovat router a dosáhnout maximálního dosahu sítě Wi-Fi – můžete se tak dostat i přes 100 metrů a konečně si zřídit home office třeba v altánku na zahradě.

U takového projektu je stěžejní správná instalace, tou však celý proces teprve začíná. Moderní a aktualizovaný router je třeba umístit na správné místo a ujistit se, že klientská zařízení jsou schopna přijímat kvalitní signál. Wi-Fi je totiž dobrá jen tak, jak dobrý je její nejslabší článek. Optimalizaci pomohou také další komponenty, jako je opakovač (repeater zesiluje signál Wi-Fi) či adaptéry Powerline (umožňují přenášet data přes elektroinstalaci v domě a hodí se například tehdy, když je třeba překonat silnou zeď, což by signál Wi-Fi nezvládl).

Nakonec vám ukážeme, jak využít vlastností signálu a výrazně zvýšit dosah sítě. A kdyby vám to stále nestačilo, na našem DVD naleznete pod indexem WLAN i nákres pro sestavení vlastní směrové antény, která signál vyšle ještě o něco dále.

 

Optimální instalace SMĚROVAČE

Prvním krokem k robustní bezdrátové síti je správná instalace veškerých komponent a volba kanálů s nejméně rušivými vlivy.

  1. VOLBA NEOBSAZENÉHO KANÁLU: Cizí rádiové signály často ruší váš signál Wi-Fi. V tom případě pomůže najít kanál (frekvenční rozsah) s minimem rušivých vlivů. K vyhledání takového kanálu lze použít nástroj inSSIDer, který naleznete na našem DVD. Ten vám mj. ukáže i všechny sítě v pásmu 2,4 GHz. V konfiguraci routeru poté napevno nastavte nejméně vytížený kanál. Pokud router a všechny přijímače podporují 5GHz pásmo, sáhněte po něm. Rušení zde bývá minimální. Problém je, že signál má kratší dosah a jen těžko dokáže projít zdí.
  2. CENTRÁLNÍ UMÍSTĚNÍ SMĚROVAČE: Bezdrátová síť funguje nejlépe, když v ní připojená zařízení mohou komunikovat s routerem napřímo, bez přispění komponent, jako jsou opakovače. Z tohoto hlediska je ideální umístit směrovač zhruba doprostřed mezi všechna zařízení, která potřebujete připojit. Signál je distribuován nejlépe, je-li router umístěn na vyvýšeném místě, tedy například na poličce. Oproti tomu je-li router umístěn níže, bývá signál absorbován nábytkem a dalšími překážkami.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání