Menu
CHIP Speedtest

Windows 8, nebo Linux?

14.09.2012 06:00 | Redakce Chip
Windows 8, nebo Linux?
Uvedení Windows 8 na trh je plánováno na 26. října 2012, k dispozici jsou však vydání, která nám dávají poměrně ucelenou představu o tom, jak bude nový operační systém vypadat. My jsme je samozřejmě vyzkoušeli (první dojmy jsme vám přinesli v předchozích vydáních magazínu Chip), a zcela objektivně uznáváme, že nejspíš nebudou vyhovovat každému. V takovém případě může být řešením jedna z distribucí Linuxu…

Že jsou Windows operační systém vyvíjený společností Microsoft, to ví asi každý čtenář Chipu. Jaká však byla jejich historie? První verze Windows se s označením 1.01 dostala na trh v roce 1985 a šlo o nadstavbu systému MS-DOS. Patrná přitom byla inspirace produkty společností Xerox a Apple, které byly de facto průkopníky grafického uživatelského prostředí. GUI bylo prvně k vidění již v roce 1973 v počítači Xerox Alto (šlo o WIMP, Window Icon, Menu, Pointing Device), zhruba o deset let později pak následoval masový nástup GUI v počítačích Apple Macintosh. Ostatní systémy zatím dál vesele fungovaly prostřednictvím příkazových řádek (MS-DOS, Unix atd.).

Ale zpět k operačnímu systému s logem v podobě barevného „okna“. Následovaly další verze – 1.03, 2.0, 2.1, 3.0, 3.1, 3.11 pro pracovní skupiny –, nejvýraznější pokrok byl však patrný při uvedení systému Windows NT, který byl v podstatě z definice prvním skutečným operačním systémem Windows (dříve šlo spíše o nadstavby pro MS-DOS). Windows 95 pak obsahovala celou řadu vylepšení (například podporu protokolu TCP/IP či nativní podporu 32bitových aplikací) a zhruba definovala podobu Windows, která s úpravami přetrvala vlastně až do dnešních dnů. Podobně totiž vypadala také Windows 98, Windows 2000 (jádro NT), Windows Millenium Edition, Windows XP (jádro NT) nebo Windows Server (2003 a 2008). A ani přes řadu změn se co do ergonomie (pomineme-li grafické uživatelské rozhraní Aero) nijak extrémně neliší ani Vista či „sedmičky“. Výraznější rozdíl je však patrný u Windows 8 (například zmizelo tlačítko Start), která jsou koncipována s důrazem na dotykové displeje tabletů.

 

 

Také o Linuxu již nejspíš alespoň slyšela většina uživatelů se základy počítačové gramotnosti. Duchovním otcem Linuxu je finský programátor švédského původu Linus Torvalds, který začal vyvíjet linuxové jádro (kernel) v roce 1991 jen pro zábavu ve svém volném čase. První verze jádra (0.01) přitom vyšla ještě téhož roku, a i přes její nedokonalost se tvůrci ozvala spousta lidí, kteří mu posílali své podněty, návrhy i vylepšený zdrojový kód. Na vývoji různých distribucí a jader Linuxu (archiv těchto jader je k dispozici na adrese www.kernel.org) se tak do dnešního dne podílela komunita čítající doslova tisícovky vývojářů. Maskotem operačního systému je sympatický tučňák Tux, který se zrodil v roce 1996 v hlavě amerického programátora Larryho Ewinga.

Celý článek si budete moci přečíst v papírovém nebo elektronickém vydání CHIPu 10/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání