Menu
CHIP Speedtest

Windows Essentials 2012

16.10.2012 22:00 | Redakce Chip
Windows Essentials 2012
Uveřejněno na Chip DVD 11/12.

 

Sada bezplatně použitelných nástrojů Windows Essentials 2012 obsahuje pokročilý videoeditor, aplikaci na úpravy a organizaci digitálních fotografií, vyspělého e-mailového klienta i aplikaci pro pohodlné využití cloudového úložiště SkyDrive a internetový komunikátor Windows Live Messenger 2012. Tyto programy přestavují dostatečnou výbavu počítače pro práci s multimédii a internetem, která běžnému uživateli nahradí placené nástroje. Ovládání programů Movie Maker, Fotogalerie či Windows Live Mail jednotně používá pásy karet, jak jsme zvyklí i z ostatních současných aplikací od Microsoftu. Navíc je uživatelské rozhraní všech aplikací přeloženo do češtiny.

Na Chip DVD je připraven instalátor plné výbavy sady Windows Essentials 2012, ze které si můžete sami zvolit, které aplikace budete chtít instalovat a používat.

 

 

Automatické koláže: Jednou z novinek programu Fotogalerie je funkce na vytváření koláží z vybraných snímků s přesně zadanou velikostí.
Automatické koláže: Jednou z novinek programu Fotogalerie je funkce na vytváření koláží z vybraných snímků s přesně zadanou velikostí.

Každá z aplikací ze souboru Windows Essentials 2012 se ovládá samostatně, přesto jsou do jisté míry propojeny. Především v nich můžete využívat pro svá data úložiště SkyDrive a užitečné je jistě i propojení s e-mailovou schránkou, obsluhovanou pomocí aplikace Windows Live Mail.

Aby všechny tyto funkce pracovaly jak mají, je třeba si vytvořit účet Windows Live ID, který vám otevře cestu k úložišti SkyDrive s kapacitou 7 GB, nové e-mailové schránce a dalším internetovým službám Microsoftu (včetně například i webové verze kancelářských aplikací Microsoft Office). Nový účet Windows Live ID si rychle a zdarma vytvoříte na stránce signup.live.com.

Fotogalerie

Účel aplikace Fotogalerie je jasný již z jejího názvu. Kromě třídění snímků podle mnoha parametrů, včetně tváří osob, štítků, hodnocení, příznaků nebo třeba data pořízení nabídne Fotogalerie i mnoho dalších funkcí na úpravy fotografií.

Pro úpravy snímků jsou k dispozici nástroje na automatickou i ruční korekci expozice (jas, kontrast, barvy), potlačení šumu, odstranění efektu červených očí, vyrovnání linií nebo automatické retuše drobných nedostatků. Dále lze použít i obrazové efekty a filtry, ale především i funkce na vytváření panoramatických snímků a fotokoláží. Pomocí druhé z funkcí lze z více záběrů jedné scény poskládat například fotografii, na které se budou všichni usmívat, nebo ze které zmizí různé rušivé prvky (projíždějící auta apod.). Novinkou verze 2012 je pak funkce na automatické vytváření koláží z několika různých snímků se zvolenou výslednou velikostí.

Pro export snímků je připraveno propojení s úložištěm SkyDrive, Facebookem a Flickerem i video servery YouTube a Vimeo. Přímo z Fotogalerie lze snímky odesílat i v příloze e-mailů, včetně možnosti změny jejich rozlišení.

Zpracování videa: S úpravami videa v programu Movie Maker si poradí i začátečníci, k dispozici jsou navíc i pokročilé nástroje jako stabilizace obrazu.
Zpracování videa: S úpravami videa v programu Movie Maker si poradí i začátečníci, k dispozici jsou navíc i pokročilé nástroje jako stabilizace obrazu.

Movie Maker

Zatímco bezplatných nástrojů na zpracování fotografií najdete celou řadu, ovšem Fotogalerie ze sady Windows Essentials 2012 většinu z nich svými funkcemi hravě porazí, videoeditor Movie Maker zdatně konkuruje i draze zaplaceným komerčním programům. A to nejen bohatou nabídkou funkcí, ale také jednoduchostí ovládání.

V programu Movie Maker lze zpracovávat nejen videa v běžných formátech, ale také fotografie a zvuk, a to vše kombinovat s různými efekty. Pokud tedy nemáte v úmyslu stříhat video, mohla by vás zajímat možnost vytvoření prezentace z vašich fotografií, vybavené přechodovými efekty i hudbou na pozadí (se kterou bude navíc synchronizována i délka celé prezentace). Výstupem pak může být video až ve full HD rozlišení.

Mezi funkcemi na práci s videem nechybí v programu Movie Maker obrazové efekty a animace, práce s titulky a poprvé také samostatné zpracování zvukové stopy. Další novinkou je funkce několikastupňové stabilizace obrazu, která bude jistě užitečná při zpracování záběrů z mobilního telefonu i dalších zdrojů.

Hotové filmy, nebo i zmíněné prezentace fotografií, lze přímo z programu Movie Maker nahrát na YouTube, nebo je exportovat ve formátech vhodných pro přehrávání v telefonech, tabletech a dalších zařízeních pomocí připravených profilů nastavení.

E-mailový klient: Windows Live Mail dokáže nahradit Outlook, nabídne propojení se sociálními sítěmi a mnoho dalších funkcí.
E-mailový klient: Windows Live Mail dokáže nahradit Outlook, nabídne propojení se sociálními sítěmi a mnoho dalších funkcí.

Windows Live Mail

E-mailový klient Windows Live Mail je výbornou náhradou za Outlook, součást placeného balíku kancelářských aplikací Microsoft Office, i dalších alternativních e-mailových aplikací. Propojit jej můžete zejména s e-mailovou schránkou, vytvořenou současně s účtem Windows Live ID, ale také s libovolnou další e-mailovou adresou, například na serverech Gmail, Seznam aj. Současně můžete pracovat hned s několika různými e-mailovými účty.

Funkce na práci s elektronickou poštou doplňuje například i plánovací kalendář, ale zejména pak velmi dobře zpracovaný adresář kontaktů, který umí čerpat informace i z vašich účtů v sítích Facebook a LinkedIn. Podle informací ze sociálních sítí se vám také do kalendáře automaticky přidají data narozenin vašich přátel nebo státní svátky.

Při práci s e-maily nechybí funkce známé z Outlooku a dalších vyspělých aplikací na práci s elektronickou poštou. Jde například o kontrolu pravopisu, filtr nevyžádané pošty, potvrzení o přečtení zpráv, přikládání podpisů atd. Zajímavou funkci nabízí Windows Live Mail pro odesílání e-mailů s fotkami. Do samotné zprávy jsou vloženy jen náhledy snímků, odkazující na fotografie v plné velikosti, které se automaticky nahrají do internetového úložiště. Zvolit si můžete i styl internetového alba a řazení náhledů snímků.

SkyDrive

Cloudové úložiště SkyDrive jsme již několikrát zmínili, a proto už jen dodejme, že sada Windows Essentials 2012 obsahuje i klientskou aplikaci určenou pro snadnou synchronizaci dat s vaším úložištěm.

S pomocí stejné aplikace lze ovšem také zpřístupnit kompletní obsah vašeho počítače a všech připojených úložných zařízení (lokálních i síťových disků) prostřednictvím internetu jakémukoli dalšímu počítači v síti. Funkce aplikace SkyDrive nahrazují možnosti aplikace Windows Live Mesh, kterou Microsoft již dále nevyvíjí.

Komunikátor: Windows Live Messenger komunikuje nejen ve vlastní síti, ale integruje v sobě i Facebook a LinkedIn.
Komunikátor: Windows Live Messenger komunikuje nejen ve vlastní síti, ale integruje v sobě i Facebook a LinkedIn.

Windows Live Messenger

Internetový komunikátor Windows Live Messenger, alternativa služeb typu ICQ a Skype, nepatří mezi českými uživateli k nejoblíbenějším, přestože svými funkcemi za konkurencí nijak nezaostává. Kromě textové, hlasové i videokomunikace patří mezi zajímavé možnosti programu také zobrazování příspěvků z Facebooku i propojení s funkcí na komunikaci uživatelů v této sociální síti (Facebook chat).

Windows Live Writer

Specializovaný textový editor Windows Live Writer slouží k pohodlné a rychlé tvorbě příspěvků na vlastním blogu. Aplikaci lze propojit s blogovacími systémy jako je WordPress, kde si rovnou můžete vytvořit vlastní blog. V prostředí programu Windows Live Writer jsou připraveny funkce na vytváření a formátování textového obsahu, vkládání obrázků, odkazů, videí, map a dalšího obsahu, který pak můžete jediným kliknutím nahrát na svůj blog.

Zabezpečení rodiny

Funkce Zabezpečení rodiny jsou dostupné pouze v operačním systému Windows 7, kde dále rozšiřují možnosti vestavěné rodičovské kontroly. Pomocí tohoto nástroje je možné sledovat konkrétní uživatelské účty a řídit přístup uživatelů k internetovým stránkám a kontaktům na Windows Live Messengeru. Při použití kontroly uživatelských účtů je třeba nejdříve vybrat uživatelský účet, který bude sledován, a poté pomocí speciální stránky nastavit filtrování webů které je možno navštěvovat a kontaktů, se kterými smí uživatel komunikovat.

Prostřednictvím webového rozhraní se nabízí také aktivování funkce na protokolování aktivit, která sleduje nejen navštívené stránky, ale rovněž například i hrané hry a celkový čas strávený uživatelem u počítače. Windows Live Zabezpečení rodiny může být velmi dobrým nástrojem pro kontrolu přístupu dětí k internetu, vyžaduje ovšem nastavení uživatelských účtů a pečlivou konfiguraci omezení uživatelů.

Nástroj pro blogery: Writer je speciální textový editor na vytváření příspěvků na blog s bohatými možnostmi vkládání obsahu.
Nástroj pro blogery: Writer je speciální textový editor na vytváření příspěvků na blog s bohatými možnostmi vkládání obsahu.

Outlook Connector Pack

Ve výčtu obsahu souboru aplikací Windows Essentials 2012 nám chybí ještě Outlook Connector Pack, nástroj na snadné propojení Outlooku s e-mailovou schránkou na serveru Hotmail. Tuto schránku získáte při založení účtu Windows Live ID. Outlook Connector Pack je zbytečné instalovat v případě, že pro práci s elektronickou poštou používáte Windows Live Mail nebo Outlook 2013, který má tuto funkci již vestavěnou.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání