Menu
CHIP Speedtest

Windows Phone 8: lepší než jsme čekali…

30.10.2012 17:10 | Redakce Chip
Windows Phone 8: lepší než jsme čekali…
Microsoft představil dlouho očekávaný operační systém pro mobilní telefony - Windows Phone 8, který nabídne celou řadu zajímavých novinek.

Více prostoru

Asi nikoho nepřekvapí, že nový operační systém pro mobilní telefony se od „desktopových“ Windows 8 příliš neliší a uživatelé WP 7.5 tak budou mít přechod bez stresu. Jediným rozdílem zde je, že dlaždice aplikací a služeb už nemusí být jen obří plochy, ale je možné je minimalizovat i na menší čtverečky. To umožní lepší využití displeje a zobrazení více aplikací na jednom místě.

S rozšiřováním prostoru souvisí i další novinka, označovaná jako „dětský koutek“. Rodiče s menšími dětmi určitě znají situaci, kdy svým potomkům „na zabavení“ půjčí telefon se slovy „hrej si“ a doufají, že se jim nevrátí přepnutý do thajštiny a se smazanými kontakty. A právě tento problém řeší „dětský koutek“ – stačí se se „tahem do strany“ přepnout na další obrazovku, kde můžete svým dětem připravit „hernu“, kde se budou moci bavit, aniž by ohrozili integritu vašeho pracovního nástroje.

Šance pro ostatní

Zajímavým trendem je zvětšení pole působnosti aplikací třetích stran. Zatímco ve WP7.5 hraje prim operační systém, v nových WP8 budou moci vzhled „telefonu“ i aplikace třetích stran – typickou ukázkou může být zpřístupnění odemykací obrazovky aplikacím: v novém systému vám tak může na tapetě telefon nabízet předpověď počasí, nebo informace z Facebooku.

Především firmy ocení individuální distribuci vlastních (Microsoftem schválených) aplikací pro zaměstnance bez toho, aby se objevily na „appstoru“. Libovolný telefon s operačním systémem WP8 také bude mít možnost si stáhnout offline mapové podklady (Navteq, který známe u Nokie) a to pro libovolnou část světa. S těmito daty pak budou moci pracovat libovolné aplikace…

Bezpečí především

Moderní smartphone už obvykle není jen obyčejný telefon, který v případě ztráty nahradíte jiným, jen s naklonovanou SIM kartou. Většina uživatelů už toto zařízení používá jako pracovní nástroj či herní zařízení a jeho ztráta tak může být velmi nepříjemná. Microsoft myslel i na tuto eventualitu: všechny důležité věci z telefonu (kontakty, SMS, aplikace…) se budou automaticky v určitých intervalech zálohovat „do cloudu“ – konkrétně do úložiště SkyDrive. Tam bude mít uživatel k dispozici standardní prostor o velikosti 7 GB.  Lze také nastavit, že zálohování nebude probíhat přes sítě operátorů, ale, například pokud nemáte „vhodný“ datový tarif, pouze po připojení přes Wi-Fi. Základem zálohovacího procesu je přihlášení přes účet u Microsoftu. Díky tomu poté budete moci ke svým datům přistupovat odkudkoliv i z prohlížeče, ale také můžete svůj kompletní profil (například v případě krádeže telefonu) přenést na nové zařízení. Za samozřejmé považujeme, že všechna data jsou bezpečně přenášena přes protokol HTTPS.

Zajímavé funkce

Jednou z mála oblastí, kde většina uživatelů WP7.5 nebyla se systémem spokojena, byla práce s multimédii. Dostat cokoliv do nebo z telefonu byla práce pro vraha – s veškerým respektem k programátorům v Redmondu musíme prohlásit, že aplikaci Zune (bez které jste si ani neškrtli) programoval šílenec. Něco tak nepřehledného a chaotického už jsme neviděli léta. A třeba nastavení vlastní melodie jako vyzvánění vyžadovalo málem programátorské schopnosti a 3 technické vysoké školy. Ale s tím je naštěstí konec. Zune bude nahrazena novou aplikací (kterou jsme ještě netestovali), ale důležité především je, že po připojení k počítači bude telefon dostupný jako „mass storage“.

Tleskat Microsoftu budou i majitelé herních konzolí Xbox. Telefon s WP8 totiž bude možné použít jako plnohodnotné ovládací zařízení – například jako gamepad pro hraní her, nebo klávesnici pro surfování na televizoru. Zajímavou novinkou je možnost aplikací (označovaných jako pro fotoaparát. Díky nim tak bude možné lépe pracovat se snímky či videem.

Telefony

Klíčovým ukazatelem úspěšnosti nového systému ale budou především telefony – právě ty musí uživatele přesvědčit, že nová Windows stojí za vyzkoušení. V době předvedení WP8 bylo k dispozici 5 smartphonů: dvě Nokie, jeden Samsung a dvě zařízení od HTC. Líbily se nám všechny smartphony a především Nokia příjemně překvapila celou řadou inovací (například bezdrátovým nabíjením). Smutné ale je, že jak Lumia 820 a tak i 900 nemají prozatím jisté datum uvedení. Jediný kdo tak vyložil „karty na stůl“ byl HTC. Ten začne svůj „top“ model 8X prodávat už 1. listopadu za necelých 14 tisíc korun. Podstatně levnější model 8S se na trhu objeví až v prosinci, a jeho cena bude atakovat hranici 8 tisíc korun.

Podrobnější informace o novým mobilním operačním systému, včetně kompletního seznamu nových funkcí a analýzy vývoje podílu Microsoftu v oblasti smartphonů najdete v novém Chipu, který se na stáncích objeví v polovině října.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání