Menu
CHIP Speedtest

Windroidový počítačotablet

16.05.2013 21:35 | Redakce Chip
Windroidový počítačotablet
Asus se nebojí přicházet se zařízeními, která překračují tradiční hranice, a vedle tabletů s klávesnicí a tabletofonů teď nabízí i počítačotablet, přesněji řečeno stolní AIO počítač osazený procesorem Intel a OS Windows 8, který místo monitoru používá přiložený 18,4“ tablet s vlastním hardwarem a Androidem 4.1 Jelly Bean.

 

 

 

Počítač tak může fungovat jako běžný desktop, lze z něj ale i odejmout displej, který lze používat jako poněkud přerostlý, pro domácí použití ale překvapivě praktický androidový tablet. Námi testovaná verze AIO Transformeru představuje nejnižší prodejní konfiguraci a je osazena procesorem Intel Core i3-3220, 4 GB RAM, 1TB pevným diskem a používá grafiku nVidia GeForce GT 730M. V prodeji bude i ve verzích s 2TB diskem a CPU řady Core i5 a i7. Podle informací Asusu by se navíc během krátké doby měla na trhu objevit i verze s integrovaným TV tunerem, která má kvůli potřebným certifikacím drobné zpoždění, zato má stát stejně jako verze bez TV tuneru. TV tuner bude ale integrován do těla počítače, a tablet tedy nebude možné používat jako přenosný televizor.

Všechny modely nezávisle na konfiguraci desktopové stanice pak mají shodný, 18,4“ tablet s IPS displejem o rozlišení 1 920 x 1 080 bodů, 32GB flash disk, 2 GB RAM a čtyřjádrový procesor nVidia Tegra 3. Tablet je vybaven i baterií, která vydrží na více než čtyři hodiny přehrávání videa a na dobrých pět hodin práce s internetem. Pravda, jako tablet není tento model zrovna nejlehčí (váží 2,4 kg), ale díky držadlu se dá pohodlně přenášet a je vybaven vlastním výklopným stojánkem, takže jej lze používat i pro sledování filmů, například v kuchyni při vaření. Výhody velkého displeje jsme ocenili například při hraní her. Díky 10bodovému ovládání na něm mohou pohodlně hrát dva lidé proti sobě, a hrát se na něm dá dobře. Během testu jsme měli možnost vyzkoušet nově uvedený benchmark 3DMark, který vykázal v testu Ice Storm velice slušný výsledek 4 365 bodů (grafika 3 927, fyzikální výpočty 7 156 bodů) a v obou herních scénářích pak obnovovací frekvenci 15,3 fps, resp. 19,4 fps.

Vzhledem k rozměrům tabletu nás překvapilo, že výrobce použil pouze slot pro microSDHC karty, většina fotoaparátů stále používá velké SDHC karty, takže snímky z dovolené budete muset přeposílat z plnohodnotné čtečky instalované do desktopové základny. Po připojení tabletu k desktopu se interní paměť tabletu přihlásí jako samostatný disk Windows 8, výměna souborů mezi oběma zařízeními je ale snadná. Při práci na tabletu lze pomocí aplikace pro přístup ke vzdálené ploše pracovat i s rozhraním Windows 8, desktopová část musí být v tu chvíli samozřejmě zapnutá a obě zařízení musejí být propojena přes Wi-Fi.

Výkon AIO základny s procesorem Core i3-3220, 4 GB RAM a 1TB HDD není nijak závratný, na jakoukoliv domácí i běžnou kancelářskou činnost však s přehledem stačí. Mobilní grafická karta nVidia GT 730M s jádrem Kepler má 384 shaderů a 2 GB vlastní paměti DDR3. Přes všechny výhody zbrusu nové architektury a nízké spotřeby patří k výkonnostnímu průměru, se kterým jsme zvyklí se setkávat u středně drahých herních notebooků. Pokud byste si tedy tento desktop pořizovali kvůli hraní náročných her, budete zklamáni. Na hraní méně a středně náročných her v plném HD rozlišení stačí, vysoké frameraty ale očekávat nelze. Ve scénáři Ice Storm benchmarku 3DMark jsme naměřili 61 386 bodů, v náročnějším Cloud Gate 6 335 bodů a v nejnáročnější části Fire Strike pak 1 126 bodů.

Shrnutí testu

Malý AIO desktop s velkým tabletem místo displeje může mít úspěch. Je zajímavý, designově jedinečný, ale i praktický a výkonově dostačující pro všechny domácí uživatele. Odvahu mu vyčítat nemůžeme, snad by jen mohl mít výkonnější grafiku.

Michal Bareš

Plus: Originální řešení, velký tablet v ceně, kvalitní Full HD IPS panel

Minus: Nelze upgradovat, středně výkonná grafika, pouze microSDHC čtečka na tabletu

Cena: 28 190 Kč

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání