Menu
CHIP Speedtest

Wise PC Engineer 6.3

25.05.2011 21:00 | Redakce Chip
Wise PC Engineer 6.3
Pokud chcete využívat maximální výkon a zajistit si stabilní chod vašeho počítače, neobejdete se bez nástroje na pravidelné čištění registru Windows a pevného disku i optimalizaci nastavení operačního systému.

Plná verze programu Wise PC Engineer 6.3 z Chip DVD nabízí sadu 12 nástrojů na vyčištění a optimalizaci nastavení počítače, včetně zajímavých funkcí pro práci s daty a zvýšení zabezpečení souborů i instalovaných aplikací. Vedle běžných nástrojů na odstranění zbytečností z registru Windows a z pevného disku umí Wise PC Engineer například i bezpečně zlikvidovat nepotřebné soubory, obnovit smazaná data, skrýt ostatním uživatelům vybrané soubory a složky nebo zaheslovat spouštění zvolených aplikací. Práci s programem vám usnadní funkce optimalizace na jedno kliknutí nebo plánovač úkolů a jistě vás potěší i přehledné uživatelské rozhraní přeložené do češtiny.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu Wise PC Engineer 6.3, určená k použití bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. Před instalací vám stačí jednoduchou registrací získat heslo k instalačnímu balíčku. Běžná cena licence programu je cca 400 Kč. Díky speciální nabídce pro čtenáře Chipu máte možnost získat za zvýhodněnou cenu   další nástroj Wise Registry Cleaner 5 Pro slouží k vyčištění registru Windows od zbytečných a poškozených záznamů a optimalizaci jeho obsahu.

Rozcestník k funkcím: Všechny funkce a nástroje jsou dostupné z přehledného uživatelského prostředí.
Rozcestník k funkcím: Všechny funkce a nástroje jsou dostupné z přehledného uživatelského prostředí.

Při prvním spuštění se Wise PC Engineer zeptá, zdali má vytvořit zálohu registru a bod obnovení nastavení počítače, což vám vřele doporučujeme provést. Stačí v dialogovém okně kliknout na »Yes« a pak zvolit »Create System Restore Point«. Zálohu registru můžete následně provést přímo v programu Wise PC Engineer pomocí příslušného nástroje. Wise PC Engineer nabízí uživatelské rozhraní i v českém jazyce, přepnout si jej můžete pomocí nabídky »Help | Language«.

Na jedno kliknutí

Podobně jako další nástroje na vyčištění počítače s Windows od zbytečností a optimalizaci nastavení operačního systému nabízí i Wise PC Engineer provedení nejdůležitějších úkonů údržby na jedno kliknutí myší. V hlavním okně programu stačí kliknout na tlačítko »Seřízení jedním kliknutím« a v nově otevřeném okně potvrdit provedení čtyř hlavních úkolů – odstranění pozůstatků po surfování na internetu, vyčištění pevného disku od nepotřebných dat,

Jedním kliknutím: Základní funkce na čištění a optimalizaci počítače lze spustit jedním kliknutím myší.
Jedním kliknutím: Základní funkce na čištění a optimalizaci lze spustit jedním kliknutím myší.

kontrolu a vyčištění registru Windows a úpravu nastavení operačního systému pro vyšší výkon. Údržbu počítače spustíte tlačítkem »Seřídit!« a Wise PC Engineer zároveň vytvoří bod obnovení systému, proto aby bylo případně možné vrátit počítač do výchozího stavu. Údržba zabere jen několik okamžiků, následně vám Wise PC Engineer doporučí restart počítače, který ovšem není nutné provádět ihned.

Procesy čištění a optimalizace počítače mohou probíhat i zcela automaticky – stačí použít funkci »Plánovač«. V okně nastavení si zvolte kroky údržby (odstranit pozůstatky po surfování na internetu nebo vyčištění či defragmentace disku a registru) a pak už stačí jen určit četnost opakování automatické údržby. Wise PC Engineer k automatickému spouštění čištění a optimalizace využívá standardní plánovač úloh ve Windows.

Údržba registru

Pravidelná údržba: Nástroje je možné spouštět automaticky ve zvolených intervalech.
Pravidelná údržba: Nástroje je možné spouštět automaticky ve zvolených intervalech.

Kromě automatických funkcí nabízí Wise PC Engineer i nástroje k volnému použití. Pomocí nástroje »Záloha registru« můžete vytvořit nejen záložní kopii registru Windows, který obsahuje předvolby operačního systému, data aplikací i ovladače k instalovanému hardwaru, ale rovněž i bod obnovení počítače. Záloha se vám bude hodit kdykoli bude nutné uvést počítač do předchozího stavu – například po instalaci nového programu a při dalších příležitostech.

Nástroj »Čistič registru« odstraní nepotřebné a poškozené záznamy v registru Windows, neplatné zástupce programů a ostatní balast, který může v krajním případu způsobovat i nestabilitu počítače. Zrychlit práci počítače pomůže i »Defragmentátor registru«, který uspořádá záznamy tak, aby bylo možné s nimi pracovat co nejrychleji.

Trochu zavádějící je překlad funkce »Správce spuštěných programů«. Jde to totiž o nástroj, se kterým je možné spravovat seznam programů, které jsou automaticky spouštěny se startem operačního systému. Seznam by neměl obsahovat žádné zbytečnosti, které jen

Přístup zakázán: Skrývání souborů, složek i celých disků se vám může hodit.
Přístup zakázán: Skrývání souborů, složek i celých disků se vám může hodit.

prodlužují spouštění počítače. Stačí zrušit označení nepotřebných položek.

Správa disku

Jednou z klíčových součástí počítače, která si zaslouží pravidelnou údržbu, je samozřejmě i pevný disk. Wise PC Engineer proto nabízí hned několik souvisejících nástrojů. Funkce »Čistič disku« vyhledá a odstraní nepotřebná data a uvolní tak potřebné místo pro další soubory. Rychlejší načítání dat ke zpracování zajistí »Defragmentátor disků«, který pospojuje co nejdelší souvislé části souborů z fragmentů roztroušených po pevném disku.

Velmi užitečný je i nástroj »Obnova souborů«, který vyhledá na disku smazané soubory, posoudí možnost jejich záchrany a pak je obnoví. Ve většině případů je možné zachránit smazané soubory, které ještě nebyly přepsány novými daty. Obnovené soubory proto vždy ukládejte na jiný disk, abyste nepřišli o možnost záchrany i dalších dat.

S mazáním souborů souvisí i funkce »Drtič Souborů/Složek/Disků«, která pomocí několikanásobného přepsání spolehlivě zlikviduje nepotřebná data nebo třeba přemaže volné místo na pevném disku. Soubory zlikvidované pomocí této funkce již nebude možné obnovit.

Šikovné nástroje

Výčet funkcí plné verze programu Wise PC Engineer uzavírají ještě čtyři užitečné nástroje. Pomocí funkce »Optimalizátor paměti« lze ukončit nepotřebné procesy, což vám poskytne větší kapacitu operační paměti pro další programy. Stačí jen kliknout na tlačítko »Optimalizovat«.

Obnova smazaných dat: Program umí vyhledat smazané soubory, posoudit jejich stav a následně je obnovit.
Obnova smazaných dat: Program vyhledá smazané soubory, posoudí jejich stav a následně je obnoví.

Funkce »Automatický vypínač« neslouží zdaleka jen pro vypnutí nebo uspání počítače. Ve zvoleném čase nebo po uplynutí nastavené doby umí funkce počítač i restartovat nebo zobrazit libovolné upozornění. Abyste mohli nástroj pohodlně používat, nastavte si jeho spouštění společně se startem Windows.

Vyšší bezpečnost a soukromí při práci s počítačem vám pomohou zajistit funkce »Skrývač souborů/složek« a »Kódování a dekódování aplikací«. V prvním ze dvou jmenovaných nástrojů je třeba si nejdříve nastavit heslo, kterým bude chráněn přístup k vybraným složkám, souborům nebo obsahu USB flash disků. Bez znalosti hesla se ke skrytému obsahu nikdo nedostane. Podobně je možné zaheslovat spouštění vybraných aplikací pomocí druhé z bezpečnostních funkcí.

Počítač v kondici

Tak, jako jsme zvyklí u ostatních programů tohoto typu, nabízí i plná verze nástroje Wise PC Engineer nejen vyčištění registru a pevného disku, ale i mnoho dalších šikovných funkcí. Jejich pravidelným používáním si zajistíte nejen vysoký výkon, ale i lepší stabilitu vašeho počítače.

Uveřejněno na Chip DVD 06/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání