Menu
CHIP Speedtest

Xara3D 3

09.11.2010 23:00 | Redakce Chip
Xara3D 3
Efektní text s 3D prostorovým efektem se vám může hodit nejen pro použití na internetových stránkách – s šikovným nástrojem z Chip DVD 11/10 je navíc velmi snadné jej vytvořit.

Plná verze programu Xara3D 3 nabízí jednoduchou cestu k vytváření efektních 3D textů pro různá použití. K dispozici dostanete jednoduchý editor textu s výběrem fontu a řezu písma a nastavením jeho velikosti, zarovnání i odsazení jednotlivých znaků. Dále si můžete zvolit barvu písma i pozadí nebo použít obrázkovou texturu. Nechybí ani nastavení hloubky písma a jeho stínování. Tvorbu lze završit úpravou nasvícení nebo použitím animace. Hotový 3D text umí Xara3D exportovat ve formě obrázků – statických i animovaných. K tomu, abyste s plnou verzí programu Xara3D vytvářeli animované 3D texty navíc nemusíte mít žádné zkušenosti s náročnými grafickými editory. Vše je velmi snadné a přehledné.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu Xara3D 3 k neomezenému použití, stačí jen provést jednoduchou registraci na internetu. Pokud se vám možnosti programu Xara3D pro snadnou tvorbu 3D textů zalíbí, uvažujte o pořízení aktuální verze Xara3D 6 (zkušební verze). Ve zcela přepracovaném uživatelském rozhraní nabízí Xara3D 6 nové efekty animací, možnost aplikování efektů na každé písmeno či řádek textu zvlášť, funkci na konverzi 3D textů na tlačítka nebo třeba export animací ve formátu šetřiče obrazovky. Zájemci o produkty Xara mohou v rámci této akce využít zvýhodněnou cenu  na nákup webového editoru Xara Web Designer 6.

Příprava textu: Základem je samozřejmě vložení  textu a výběr jeho fontu, řezu či velikosti.
Příprava textu: Základem je samozřejmě vložení textu a výběr jeho fontu, řezu či velikosti.

Po spuštění programu Xara3D 3 vás uvítá stylizovaný název aplikace, který demonstruje možnosti šikovného a přehledného nástroje na tvorbu nápisů s prostorovým efektem. Ihned se můžete pustit do vytváření vlastních textů s 3D efektem. Základní nástroje máte k dispozici pod tlačítky na hlavním panelu aplikace Xara3D, další funkce jsou připraveny v klasických nabídkách. Parametry textu (font, řez, velikost, zarovnání a odsazení znaků) se nastavují pomocí předvoleb ve spodní části okna programu.

Tvoříme text

Tvorbu vlastního textu s prostorovým efektem můžete zahájit dvěma různými způsoby. Kliknutím na sedmé tlačítko zleva zobrazíte u aktuálního textu kurzor, což znamená, že můžete výchozí text smazat a napsat namísto něj nový. Druhým způsobem je kliknutí na tlačítko se symbolem »T«, které otevře dialogové okno pro

Barva a textury: Na text i pozadí lze použít souvislou barvu nebo texturu, tvořenou libovolným obrázkem.
Barva a textury: Na text i pozadí lze použít souvislou barvu nebo texturu, tvořenou libovolným obrázkem.

zadání textu a volbu jeho fontu, řezu (tučné, kurzíva, obrys), velikosti, zarovnání a odsazení znaků v horizontálním i vertikálním směru. Jakmile máte vypsaný text v požadovaném fontu a velikosti, můžete se pustit do dalších úprav a ladění prostorového efektu. K úpravě samotného textu se můžete v průběhu další práce kdykoli vrátit.

Barvy a textury

Nastavení barvy písma nenajdete v okně pod tlačítkem »T«, ale v hlavní nabídce »View« pod volbou »Text color«. V okně pro nastavení barvy lze použít libovolnou barvu z palety, nebo barvu zadanou prostřednictvím RGB či HEX kódu. Text ale nemusí být jen jednobarevný, lze jej pokrýt texturou, tvořenou libovolným obrázkem. Použijte k tomu volbu »Text texture« z nabídky »View«. Podrobnější nastavení aplikace textury na písmo je připraveno v okně, vyvolaném tlačítkem s písmenem »X«. Nastavovat můžete přiblížení textury, její pozici i natočení. Tlačítko »Load texture« slouží pro načtení obrázku použitého jako textura.

Prostorový efekt a stíny: 3D efekt textu dotváří především jeho hloubka a samozřejmě i stínování.
Prostorový efekt a stíny: 3D efekt textu dotváří především jeho hloubka a samozřejmě i stínování.

Stejným způsobem jde nastavit i barvu pozadí nebo jeho texturu. Slouží k tomu volby »Background color« a »Background texture« z nabídky »View«. Celé okno s nastavením barvy textu lze přichytit k hlavní nabídce nebo k bočním hranám okna programu Xara3D. Stačí jej jen přetáhnout do strany nebo k horní části okna programu. Okno pro nastavení barvy textu i pozadí vyvoláte i kliknutím myší na text nebo na pozadí.

Prostorový efekt

Posuvníky na pravé a spodní hraně okna programu Xara3D na rozdíl od jiných aplikací neslouží pro posun na stránce s vytvářeným 3D textem, ale pro jeho natáčení ve všech směrech.

Další z prostorových efektů – hloubka písmen textu – se nastavuje v okně vyvolaném tlačítkem s červeným písmenem »E«. Volit můžete barvu, matný nebo lesklý povrch, šířku okraje a pochopitelně i samotnou hloubku

Animace: Xara3D nabízí šest základních stylů animací, jejichž parametry lze upravovat.
Animace: Xara3D nabízí šest základních stylů animací, jejichž parametry lze upravovat.

textu. Také panel s nastavení hloubky, stejně jako všechny ostatní, můžete ukotvit k oknu programu Xara3D. Podoba okrajů písma se nastavuje pomocí předvoleb vyvolaných tlačítkem s písmenem »B«. K dispozici je několik předvoleb typu okraje, volba hranatých či kulatých hran a nastavení šířky okrajů.

Světlo a stín

Prostorový efekt 3D textu dokresluje stínování, s předvolbami dostupnými pod tlačítkem s písmenem »S«. Stín lze zcela vypnout nebo nastavit jeho barvu, průhlednost a rozmazání.

Velmi důležité je ještě tlačítko se žárovkou, které najdete zcela vpravo na hlavním panelu. Kliknutím na tlačítko zobrazíte v návrhu textu čtyři šipky. Tři z nich regulují nasvícení textu, čtvrtá, pruhovaná, ovládá stín. Dvojklikem na šipky můžete měnit barvy, pro změnu stínu jednoduše pohybujte šipkami po scéně. Pokud nechcete mít 3D nápis animovaný, je nastavení světel posledním krokem úprav. Nyní si můžete rozpracovaný text uložit ve speciálním formátu, připraveném na pozdější úpravy (volbou »Save As« z nabídky »File«), nebo jej exportovat jako obrázek (»Export bitmap«) ve formátech JPG, GIF, BMP a PNG.

Animace textu

Nasvícení scény: Důležitým prvkem 3D textu je jeho nasvícení, které může zásadně měnit i barevnost.
Nasvícení scény: Důležitým prvkem 3D textu je jeho nasvícení, které může zásadně měnit i barevnost.

Zajímavou funkcí programu Xara3D je animace 3D textů, kterou můžete exportovat do formátů GIF a AVI. Potřebná nastavení se skrývají pod tlačítkem s písmenem »A«. K dispozici je šest stylů animace – rotace, pootočení a pulzování. V okně s nastavením animace najdete i předvolbu kroků animace (»Frames per revolution«), počet snímků za sekundu (»Frames per second«) a další předvolby dostupné dle zvoleného stylu animace.

Animace se spouští a zastavuje tlačítkem se šipkou, které je druhé zprava, hned vedle tlačítka se žárovkou pro nastavení osvětlení. Export animovaného textu najdete pod volbou »Export animation« v nabídce »File«.

Text na všechny způsoby

Jak sami vidíte na příkladu plné verze programu Xara3D, pro vytváření textů s prostorovým efektem i animacemi není třeba používat složité aplikace. S Xara3D si 3D text upravíte během několika okamžiků a snadno jej exportujete ve formátu použitelném na internetových stránkách nebo i v jiných grafických programech. Pokud byste snad hledali inspiraci, máte k dispozici i necelou stovku vzorků, připravených ve složce »Samples«.

Uveřejněno na Chip DVD 11/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání