Menu
CHIP Speedtest

Zákaz Galaxy Tab pro Německo předběžně potvrzen

12.09.2011 15:31 | Redakce Chip
Zákaz Galaxy Tab pro Německo předběžně potvrzen
Uvést jakýkoli nový tablet na trh německý je tak prozatím velice riskantní.

Samsung nadále nesmí dovážet Galaxy Tab do Německa. Prozatím kromě původního provedení sedmipalcového. V pátek potvrdil zemský soud v Düsseldorfu předběžné opatření. Věc postupuje do řádného soudního projednání, které může trvat asi rok. Samsung má ovšem v úmyslu odvolat se proti potvrzení zákazu k soudu vyššímu: k vrchnímu zemskému soudu v Düsseldorfu. Pohled obou soudů na otázky duševního vlastnictví je však prý obdobný.

Rozhodnutí platí pouze pro firmu Samsung a pro trh německý. Zajímavé však je, že se týká všech nových Galaxy Tab. Prvního modelu sedmipalcového se netýká předběžně pouze proto, že si na něj Apple nestěžoval včas. I ten by však nakonec mohl být zakázán v projednání řádném.

Němečtí prodejci zatím mají Galaxy Tab 10.1 na skladě a prodávají jej. Apple by si velice snadno mohl vyžádat předběžné opatření i proti velkým prodejcům jmenovitě, ale neučinil tak — asi z ohledu na to, že zároveň prodávají zboží Apple.

Není tomu tedy tak, že by si v Německu lidé nemohli koupit Galaxy Tab. Dokonce až zásoby dojdou, mohli by prodejci dovést další skrze prostředníky. Pokud proti nim Apple nezasáhne. Jenže dovoz skrze prostředníky by se přece jen prodražil a už tolik nevyplatil. I tak si každý vážný zájemce o Galaxy Tab bude vždy moci tablet koupit někde za hranicemi, anebo si jej ze zahraničí objednat zásilkou. Jisté poškození prodeje to ovšem znamená. Ačkoli možná celá šaráda dělá Galaxy Tab lepší reklamu, než by svedl sám Samsung. Koupit si Galaxy Tab může mít nyní nádech protestu…

Pozoruhodné je, že průmyslový vzor zapsaný na úrovni EU, o který se jedná a který by se dal shrnout jako „obdélníková tenká deska s displejem“, neuznal platným a uplatnitelným soud v nizozemském Haagu, zatímco soud v Düsseldorfu ano.

Dokud se Samsungu nebo někomu jinému nepodaří zneplatnit tento vzor před soudem německým, vystavuje se kdokoli, kdo by chtěl v Německu uvést na trh kterýkoli nový tablet, nebezpečí toho, že si Apple snadno vyžádá rozšíření už předběžně uznaného opatření. Jako bleskově učinil při uvedení Galaxy Tab 7.7. Applu stačí podat žádost asi do měsíce od okamžiku, kdy se o novém výrobku prokazatelně dozví.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání