Menu
CHIP Speedtest

Zemana AntiLogger 1.9

02.07.2013 22:00 | Redakce Chip
Zemana AntiLogger 1.9
Uveřejněno na Chip DVD 07/13.

Bezpečnostní nástroj Zemana AntiLogger se specializuje na odhalení špehovacích programů, které se snaží získat vaše osobní data, používaná typicky při nakupování na internetu. V ohrožení tak mohou být například vaše přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví nebo čísla kreditních karet. Zemana AntiLogger proto odhaluje programy sledující stisknuté klávesy nebo obsah displeje (v případě že používáte pro zadávání údajů virtuální klávesnici). Další funkcí je i ochrana před zcizením hesel ze schránky, během jejich přenosu mezi programem, kde je máte uložená, do přihlašovacího formuláře na internetové stránce. Zemana AntiLogger vás ochrání i před špehováním vaší vlastní webkamerou.

Na Chip DVD je připravena nejnovější verze programu Zemana AntiLogger 1.9.3 s licencí na jeden rok. Po tuto dobu bude Zemana AntiLogger chránit váš počítač před špehovacím softwarem, samozřejmě včetně pravidelných aktualizací. Kromě instalátoru bezpečnostního programu najdete na Chip DVD i jazykový balíček pro lokalizaci uživatelského prostředí do češtiny. Běžná cena za roční předplatné programu Zemana AntiLogger je bezmála 750 Kč.

Stav zabezpečení: V hlavním okně programu najdete informace o ochraně počítače a poslední kontrolované aplikaci.
Stav zabezpečení: V hlavním okně programu najdete informace o ochraně počítače a poslední kontrolované aplikaci.

Výbava plné verze programu Zemana AntiLogger zahrnuje hned několik bezpečnostních nástrojů, které lze ovládat samostatně. Jejich účelem je zacelení mezer v zabezpečení, kvůli kterým by jinak útočníci mohli odposlechnout vaše hesla či jiné důležité údaje, nebo vás dokonce sledovat prostřednictvím webkamery vašeho vlastního počítače. Dříve než se pustíte do práce s jednotlivými bezpečnostními funkcemi, věnujte několik okamžiků globálním předvolbám aplikace, které vyvoláte tlačítkem »Nastavení«. Na záložce »Obecná nastavení« jsme již zvolili češtinu, ale jsou zde i další užitečné předvolby.

Zkontrolujte si především automatické spouštění programu Zemana AntiLogger se startem Windows a aktivování bezpečnostních technologií Anti-SLLLoger a Anti-Sound Recorder. Tlačítkem »Expertní režim« potlačíte zbytečná hlášení programu. Na záložce »Nastavení zabezpečení« lze ještě zvýšit úroveň bezpečnosti, když zakážete automatické funkce a budete všechny rizikové kroky povolovat sami. Také zde je možné použít předvolby pro pokročilé uživatele. Na záložce »Aktualizace« si ještě ověřte, že je označena předvolba pro automatické stahování aktualizací. Jedině tak může Zemana AntiLogger váš počítač spolehlivě ochránit. Užitečná může být ještě také možnost ochrany konfigurace programu Zemana AntiLogger heslem. Tuto volbu najdete na záložce »Heslo správce«.

Sledování kláves: Za útokem na internetové bankovnictví či jinou službu, ke které se uživatel přihlašuje jménem a heslem, často stojí sledování stisknutých kláves.
Sledování kláves: Za útokem na internetové bankovnictví či jinou službu, ke které se uživatel přihlašuje jménem a heslem, často stojí sledování stisknutých kláves.

Ochranné moduly

V hlavním okně programu Zemana AntiLogger najdete základní informaci o aktivované ochraně počítače a především i ovládání jednotlivých bezpečnostních komponent. Modul »Anti-Keylogger« dokáže detekovat špehovací aplikace, které zaznamenávají stisknuté klávesy. Tyto útočné aplikace umí odhalit přihlašovací jména, hesla a další citlivé údaje, které používáte při nakupování na internetu nebo obsluze bankovního účtu. Zemana AntiLogger aktivně hledá tento typ aplikací a umí je deaktivovat.

Možná namítnete, že problém key-loggerů řeší použití virtuální klávesnice, se kterou zadáváte hesla prostřednictvím tlačítek zobrazených na displeji počítače. Bohužel i tento způsob vkládání osobních údajů je možné sledovat. Pomůže vám ovšem modul »Anti-ScreenLogger«, který odhaluje programy zaznamenávající dění na obrazovce. Velmi nepříjemným způsobem ohrožení vaší bezpečnosti a soukromí je sledování prostřednictvím webové kamery, kterou je vybavena například většina notebooků. Útočníci dokáží převzít vládu nad webkamerou, aniž byste cokoli zaznamenali, a začít vás špehovat. Před tímto typem napadení vás ochrání modul »Anti-WebcamLogger«. Pokud váš počítač není vybaven webovou kamerou, můžete jej samozřejmě vypnout.

Pro bezpečné uložení hesel a dalších citlivých údajů vám často doporučujeme použití aplikací, spravujících všechny údaje v šifrované databázi. Tento způsob práce s hesly má jedno úskalí, spočívající ve vkládání hesel pomocí jejich zkopírování do schránky. Právě okamžiku vložení hesla do schránky umí útočníci využít k jeho získání. Prevencí proti tomuto způsobu napadení je modul »Anti-ClipboardLogger«.

Nenechte se špehovat: Jedním z možných typů útoků, před kterým vás Zemana AntiLogger ochrání, je převzetí kontroly nad webkamerou počítače a sledování uživatele.
Nenechte se špehovat: Jedním z možných typů útoků, před kterým vás Zemana AntiLogger ochrání, je převzetí kontroly nad webkamerou počítače a sledování uživatele.

Ochrana operačního systému

Útok na citlivá data ve vašem počítači často začíná napadením registru Windows nebo operační paměti, které často nemusíte vůbec zaznamenat. Přitom může mít útočník váš počítač již dávno ve své moci, stejně jako jeho kompletní obsah. S ochranou citlivých částí počítače, kterými jsou zmíněný registr a operační paměť, vám rovněž pomůže nástroj Zemana AntiLogger. Program odhalí a včas zastaví nebezpečný software, který se chystá ovládnout váš počítač. Přitom nezáleží na tom, z jakého zdroje nákaza pochází – jestli z podvržené internetové stránky, přílohy e-mailu nebo staženého infikovaného souboru. V tomto ohledu supluje Zemana AntiLogger práci kvalitních antivirů.

Informace o funkci modulu na ochranu před napadením registru a operační paměti škodlivým softwarem najdete pod volbou »Ochrana systému«. Stejně jako ostatní nástroje programu Zemana AntiLogger vám ani tento nedoporučujeme vypínat.

Špioni pod zámkem: Podezřelému softwaru zablokuje Zemana AntiLogger přístup k datům v počítači a umístí jej do karantény, odkud nemůže dále škodit.
Špioni pod zámkem: Podezřelému softwaru zablokuje Zemana AntiLogger přístup k datům v počítači a umístí jej do karantény, odkud nemůže dále škodit.

Nepřetržitá kontrola

Zemana AntiLogger neprovádí pravidelné kontroly obsahu počítače, jako to známe z běžných antivirů, ale pracuje nepřetržitě na pozadí operačního systému a sleduje podezřelé chování aplikací. V případě odhalení špehovacího programu zobrazí Zemana AntiLogger varovné okno a zablokuje jeho činnost.

Další rozhodnutí, jak naložit s podezřelou aplikací je na uživateli. Program je možné uložit do karantény, odkud nemůže dále provádět svoji špehovací činnost, bezpečně jej smazat nebo mu udělit výjimku. To ovšem pouze v případě, kdy jste si jisti původem programu a nehrozí odcizení vašich dat. Seznam výjimek (pravidel) pro podezřelé programy, aplikace uložené v karanténě i protokoly o zásazích bezpečnostního programu Zemana AntiLogger najdete pod nabídkou »Správa«.

Užitečná nastavení: V nastavení programu Zemana AntiLogger lze určit, jak bude naloženo s podezřelými aplikacemi.
Užitečná nastavení: V nastavení programu Zemana AntiLogger lze určit, jak bude naloženo s podezřelými aplikacemi.

Doplněk k antivirům

Plná verze programu Zemana AntiLogger nenahrazuje zcela funkci antivirů, přestože řeší ty nejzávažnější způsoby útoků na vaše osobní data a potažmo samozřejmě i peníze na vašem bankovním účtu. Zemana AntiLogger naopak umí bez problému spolupracovat se všemi běžnými typy antivirových programů. Kompletní seznam kompatibilních antivirů najdete na domovských stránkách programu, nechybí na něm populární antivirové aplikace, jako jsou například AVG, NOD32, Panda, Norton, F-Secure a mnoho dalších.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání