Menu
CHIP Speedtest

Získání přístupu k systému pomocí obrázkového hesla

15.11.2012 03:30 | Redakce Chip
Získání přístupu k systému pomocí obrázkového hesla
Existuje celá řada způsobů zadávání hesel. S příchodem nových typů počítačů (především těch s dotykovou obrazovkou) se však ukázalo, že klasické „zadávání sekvence znaků“ není zrovna ideální.

Jednak se u dotykové obrazovky zvyšuje pravděpodobnost překlepu, jednak zadávání speciálních znaků není zrovna snadnou záležitostí. Právě proto nyní přišla Windows 8 s alternativou – obrázkovým heslem. Tato funkce poskytuje přístup k počítači teprve po zadání série přesně definovaných gest nebo obrázků, může být ale vhodná i pro klasický počítač, kde je pohyb prstu po dotykové obrazovce nahrazen pohyby myší.

Pro zavedení tohoto způsobu přístupu se do systému přihlaste normálním způsobem, klikněte na obrázek vašeho profilu na ploše a pak zvolte příkaz „Change profile image“. Pro nastavení přejděte vlevo do kategorie „User“ a klikněte na možnost »Generate image code«. Zadejte standardní heslo pro přístup a potvrďte tlačítkem »OK«. Nyní klikněte na možnost »Select  picture«. Při výběru obrázku můžete procházet složkami v počítači, získat fotografie ze svého účtu na SkyDrive nebo z Flickru.

Zvolený obrázek přetáhněte do pozice, kterou potřebujete, a tento krok potvrďte kliknutím na tlačítko »Use this image«. Nyní na obrázku proveďte tři pohyby či akce, aby se definovat „přihlašovací kód“. Můžete například jednoduše použít rovné čáry či kruhy anebo poklepat na vybrané body. Po každé provedené akci se v levé části obrazovky zobrazí zbývající počet kroků.

Všimněte si, že není důležitá pozice pohybů v obrázku, ale například i velikost či orientace (například kruhu). Několik nevýznamných nepřesnosti však systém toleruje.

I nadále je samozřejmě možné se k počítači přihlásit tradičním způsobem pomocí hesla, což funguje i jako nouzové řešení, pokud zapomenete svůj „obrázkový kód“.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání