Menu
CHIP Speedtest

Zmanipulované bankomaty

08.12.2010 17:40 | Redakce Chip
Zmanipulované bankomaty
Ti nejchytřejší zločinci se už nesnaží vylupovat dobře zabezpečené banky. Místo toho zaměřili svou pozornost na bankomaty a pomocí skimmingu dosahují s minimálním rizikem vyšších zisků než se zbraněmi u přepážek.

Na zahraniční dovolené jste potřebovali vybrat z bankomatu pár eur, po návratu z ní vám však na účtu nezbyla ani koruna. Jak je to možné?
I když jsou lidé stále opatrnější, ztráty způsobené podvodníky odhadují odborníci jen v Evropě na stovky milionů eur. Přesné číslo nikdo nezná, protože banky jen velmi nerady přiznávají, že je dokáže někdo okrást. Jak to funguje? Častokrát jde o velmi rychlou akci: umístit vlastní čtečku v přední části slotu na platební kartu trvá podvodníkům přibližně pět sekund a zapojení skryté kamery na bankomatu, která nafilmuje všechny klíčové operace, přibližně deset sekund. Tento druh bankovní loupeže se nazývá skimming a podle policejních statistik byl v roce 2010 ještě populárnější než kdy předtím. Mezi lednem a dubnem zaznamenala policie více případů než v celé první polovině roku 2009. Pro zloděje je tento druh podvodu výhodný, protože k němu nepotřebují zbraně a riziko odhalení je velmi nízké. Tato metoda podvodu má i několik shodných rysů: ke skenování platebních karet dochází v západní Evropě, zatímco výběr odcizených peněz probíhá obvykle v Evropě východní – hlavní pevností „výběrčích“ je především Bulharsko a Rumunsko. My vám ukážeme, jak podvodníci pracují a také jak se bránit…

Tento článek najdete v Chipu 1/2011, který vychází 16. prosince 2010.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání