Menu
CHIP Speedtest

Zoner Photo Studio 14

07.02.2012 23:00 | Redakce Chip
Zoner Photo Studio 14
Jeden z nejlepších nástrojů na správu, úpravy a prezentaci digitálních fotografií je dílem českých vývojářů. Díky speciální verzi z Chip DVD můžete jejich špičkový produkt využívat celé dva měsíce

Zoner Photo Studio 14 je výkonný nástroj na kompletní zpracování digitálních fotografií, pořízených ve formátech JPEG a TIFF nebo v podobě surových dat RAW z fotoaparátů desítek různých výrobců. Program spravuje snímky roztříděné do alb, s možností doplnění detailních popisků či hodnocení, a nabízí velmi bohaté možnosti automatických i pokročilých úprav, filtrů či vylepšení. Upravené snímky pak můžete prezentovat mnoha různými způsoby, včetně vytvoření webových fotoalb nebo videoprezentací k vypálení v podobě filmových DVD. Novinkou aktuální verze je také spolupráce s internetovou galerií Zonerama, kde získáte 2 GB prostoru pro prezentaci vašich snímků.

Na Chip DVD je připravena speciální verze programu Zoner Photo Studio 14 k neomezenému použití po dobu 60 dní. K tomu, abyste mohli funkce Zoner Photo Studia dva měsíce neomezené používat, stačí jen provést jednoduchou registraci. Standardní zkušební doba programu je 10 dní.

Internetová galerie: Fotoalba na serveru Zonerama můžete pohodlně spravovat z prostředí Zoner Photo Studia.
Internetová galerie: Fotoalba na serveru Zonerama můžete pohodlně spravovat z prostředí Zoner Photo Studia.

Každý podzim se Zoner Photo Studio představuje v nové, vylepšené verzi. Díky speciální verzi z Chip DVD si můžete aktuální verzi s číslovkou 14 vyzkoušet velmi důkladně. Jen drobnými změnami prošlo uživatelské rozhraní aplikace, které nově nabízí například zobrazení fotek v prohlížeči v podobě filmového pásu nebo vylepšenou podporu práce s fotkami na více displejích připojených k jednomu počítači

Webové album

Mezi novinkami najdete i funkci, kterou konkurence nabízí již delší dobu. Propojení s webovým albem Zonerama nyní doplňuje možnost nahrávání fotografií na servery Facebook, Flickr či Picasa. Snímky pro vystavení v internetové galerii Zonerama si nejdříve připravíte v aplikaci Zoner Photo Studio

Filmový pás: Prohlížeč snímků nyní obsahuje i filmový pás pro lepší přehled obsahu celé složky s fotkami.
Filmový pás: Prohlížeč snímků nyní obsahuje i filmový pás pro lepší přehled obsahu celé složky s fotkami.

a poté jednoduše nahrajete na web. Všechny změny provedené v počítači i na webu (otočení fotek, doplnění popisků ad.) se následně synchronizují. Své snímky můžete na webu prezentovat ve veřejných i soukromých (heslem chráněných) albech. Jelikož zatím není možné přikoupit si na webu Zonerama dodatečný prostor ke 2 GB základní kapacity a zároveň je omezeno maximální rozlišení fotografií, nejedná se o službu vhodnou na zálohování fotek, ale především jejich efektní prezentaci.

Vylepšení a efekty

Při výčtu nových nástrojů na úpravy snímků začněme funkcí na vytváření HDR snímků (fotek s vysokým dynamickým rozsahem expozice) metodou mapování tonality. Zoner Photo Studio automaticky zarovná a ořeže sérii snímků a nabídne vám náhled HDR fotky k dalším úpravám. HDR efekt navíc můžete nasadit i na jednotlivé snímky.

HDR snímky: S efektem HDR můžete z jediného i více snímků vytvářet fotografie se zajímavým barevným laděním.
HDR snímky: S efektem HDR můžete z jediného i více snímků vytvářet fotografie se zajímavým barevným laděním.

Poměrně bezpracné vylepšení fotografií nabízí nový nástroj na pokročilé odstranění šumu. Funkce pracuje automaticky, nebo s velmi detailními předvolbami uživatele. Zajímavé efekty obsahuje filtr s efektem poškozené fotografie. Do snímků s ním můžete přidávat barevný nádech, škrábance, skvrny, pomačkané okraje a další efekty poškození. Nově najdete v Zoner Photo Studiu také funkci na odstranění nežádoucích objektů na fotkách. Program umí automaticky vyplnit místo nežádoucího objektu tím, že dopočítá pozadí podle jeho okolí. Vám stačí udělat jen hrubý výběr objektu lasem či jiným maskovacím nástrojem.

S retušemi pomůže i nový nástroj Volná transformace, který kliknutím či popotažením myší upraví vybranou

Poškozená fotografie: Nový nástroj umí vytvářet obrázky s různým typem poškození a rozdílným barevným nádechem.
Poškozená fotografie: Nový nástroj umí vytvářet obrázky s různým typem poškození a rozdílným barevným nádechem.

část fotky a zároveň jen lehce deformuje okolí. Dalších změn a novinek v oblasti funkcí pro úpravy fotografií by se našlo ještě mnoho, včetně řady vylepšení pro zpracování RAW dat z profesionálních digitálních fotoaparátů (rychlejší zobrazování náhledů, kvalitnější úprava soudkovitosti a chromatické vady objektivu či vylepšená korekce barev).

Za vyšší výkon

Výkonu Zoner Photo Studia byl posílen především podporou výpočtů pomocí grafických čipů využívajících technologií CUDA či OpenCL. Zrychlení oceníte především při zpracování snímků v podobě RAW dat nebo při úpravách fotek ve velmi vysokém rozlišení – zkrátka vždy když pracujete s velkým množstvím obrazových dat.

Již od minulé verze Zoner Photo Studia je samozřejmostí 64bitová verze aplikace, stejně jako (nyní vylepšená) optimalizace pro využití výkonu vícejádrových procesorů.

Uveřejněno na Chip DVD 02/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání