Menu
CHIP Speedtest

Ztratit notebook může přijít velmi draho!

16.02.2012 06:51 | Redakce Chip
Ztratit notebook může přijít velmi draho!
Bezmála polovina ze dvou set českých firem, které se zúčastnily průzkumu společnosti Intel, již řešila ztrátu notebooku s důležitými daty.

Společnost Intel provedla na konci loňského roku průzkum škod na ztracených nebo odcizených noteboocích, do kterého se zapojilo 212 českých firem s více než 100 zaměstnanci.

Cena dat roste

Zatímco cena samotného zařízení, které je ztraceno nebo odcizeno, meziročně pomalu klesá (z průměrných 35 795 Kč v roce 2010 na loňských 32 970 Kč), škoda způsobená ztrátou firemních dat naopak roste. Plných 92,5 % firem vnímá právě ztrátu dat jako daleko větší problém než ztrátu samotného notebooku. Jen o něco více než polovina firem (61 %) přitom data v noteboocích nějakým způsobem zabezpečuje před zneužitím.

Data za miliony

Hodnotu dat z konkrétních případů ztracených notebooků si firmy cení průměrně na 202 173 Kč (v roce 2010 byla průměrná výše ztráty 180 909 Kč).

Pokud by se ovšem mělo dojít na zneužití ztracených dat, více než polovina oslovených firem odhaduje škodu přes jeden milion korun (průměrně 1 335 087 Kč). V roce 2010 byla odhadovaná výše škody, do které jsou započítávány veškerá náklady na bezpečnostní incident, zhruba poloviční (625 000 Kč).

Bezmála polovina firem (47,6 %) pak považuje ztrátu notebooku některého ze svých vedoucích manažerů za existenční riziko pro celou společnost.

Pomocí zvláštních nařízení se zneužití odcizených dat brání hned 60,4 % firem, ale jen 29 % poškozených společností nahlásilo odcizení notebooku policii nebo využilo služeb detektivních agentur pro jeho nalezení.

Ztráty v USA

Podle statistiky Ponemon Institute dojde k prolomení ochrany dat (je-li vůbec použita) u 75 % ze dvou milionů notebooků každoročně ztracených v USA. Nejčastěji přitom dojde ke ztrátě notebooku mimo pracoviště (43 %) a na cestách (33 %).

Průměrná cena ztraceného notebooku je odhadována na bezmála milion korun (49 000 dolarů), přičemž 97 % z nich se už nikdy nevrátí ke svému majiteli. FBI odhaduje, že krádež notebooku je druhým nejčastějším zločinem po krádeži online identity.

Zdroj: Antitheft a Svet-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání