Menu
CHIP Speedtest

Zvětšení fotografií nebo jejich částí bez viditelného zhoršení

20.03.2013 07:50 | Redakce Chip
Zvětšení fotografií nebo jejich částí bez viditelného zhoršení
Chcete-li ve Photoshopu nebo jiném grafickém programu zvětšit měřítko zpracovávaného snímku, existuje pro to několik postupů a metod výpočtů. Metoda pouhého „opakování bodů“, která jen znásobí počet pixelů, už je považována za zastaralou a nevede k dobrým výsledkům.

 

Vede mimo jiné i ke způsobení nechtěných „schodů“ u kontrastních hran. Společnost Adobe doporučuje použít spíše bikubickou metodu. Ta je založena na zkoumání hodnot sousedících obrazových bodů a díky použití složitějších výpočtů vytváří jemnější tónové přechody. Bikubická metoda se dále dělí na „Bikubickou hladší“ a „Bikubickou ostřejší“. Bikubická hladší se hodí pro zvětšování obrázků. Stejnou metodu používá pro zvětšování i grafický program Gimp, který si lze stáhnout a používat zdarma a který velmi dobře funguje.

 

Existují samozřejmě i specializované nástroje na zvětšování, jako například Perfect Resize 7.5 od firmy onOne Software, který však stojí asi 50 dolarů. Jeho algoritmus je založen na fraktálech. Výsledky jsou někdy až překvapivě ostré a dobré, ale jemnější struktury, jako například listy, se po zvětšení zdají ploché a jakoby namalované.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání