Menu

Unikátní knižní skener zasahuje

29.03.2012 15:58 | Redakce Chip + Přidat komentář
Krajskou digitalizační jednotku (v rámci projektu Digitalizace a ukládání ve státní správě) zpracovává robotický knižní skener DL mini-C od švýcarské firmy 4DigitalBooks.

Co je to knižní skener?

Digitalizační systém, který se skládá z několika části. Snímací hlavicekamerového systému knižního skeneru  –  propojeného řídícím mechanismem s automatickým obracečem stránek. Ten obrací stránky a skenuje jejich obsah s minimální asistení obsluhy. Při běžném provozu je lidská práce omezena na volbu přednastaveného profilu snímané předlohy (novin, časopisů, knih a dalších), na vkládání a vyjímání knih po naskenování a občasnou asistenci při velmi vzpurných či dříve poškozené vazbě listů. Součástí dodávky pro kraj Vysočina byl také software pro následné zpracování obrazu Page Improver. Skener je v rámci projektu využíván pro skenování všech typů knih, časopisů, svázaných novin a dalších typů svázaných dokumentů krajského archivu a knihovny.

Dodaná digitalizační linka se jmenuje 4DigitalBooks DL mini-C (21Mpix snímací hlavice osazená 2 x Canon EOS 5D Mark II).

Svými rozměry a výkonem vycházejí modely DL mini vstříc přímo požadavkům a potřebám nejenom státní a veřejné správy nebo korporací, ale také akademickým institucím či knihovnám, kde jsou tyto modely v zahraničí hojně nasazovány. Přes 90% vzdělávacích a veřejných institucí se totiž potýká s problematikou archivace a digitalizace dokumentů nebo knih o velikosti 2 x A3 na straně jedné a se zpracováním starých, vzácných nebo poškozených tisků na té druhé. Řada jedinečných řešení, které modely DL mini v sobě zahrnují a nabízejí, dokáže vyřešit obojí.

Digitalizační linka například obsahuje sadu senzorů, které po vložení knihy automaticky změří veškeré nezbytné údaje. Knižní lůžko 4DigitalBooks se automaticky přizpůsobuje tloušťce knihy, sleduje její změny na pravé a levé straně při obracení stránek zprava doleva a automaticky knihu centruje. Knihy přidržuje pomocí podtlaku na deskách, což umožňuje pracovat i s knihami v měkkých deskách, které spočinou na měkké podložce, čímž se eliminuje jejich deformita.

Oddělovač stránek zajišťuje přesné nastavení podtlaku na stránce v závislosti na porozitě papíru. Pokud při přípravě knihy ke skenování uniklo pozornosti např. mechanické slepení dvou listů, vyčká skener po vyčerpání pokusů zásahu obsluhy, kterou informuje na obrazovce řídícího pracoviště výrazným hlášením.

Během otáčení stránek je stránka obracena pohybujícím se sklem. Kontakt mezi stránkou a sklem je ošetřen speciálním hladkým plastickým profilem se zabudovanými vzduchovými tryskami, které vytvářejí vzduchový polštář mezi stránkou a samotným profilem. To umožňuje jemné odtlačení stránky vzduchem bez tření.

Sklo, které stránku přikrývá, může být nastaveno buď bez dotyku, s dotykem se stránkou nebo s přítlačnou silou na stránku, v závislosti na potřebách zákazníka. V současné době je digitalizační linka rovněž jediný v praxi využitelný systém, který může autonomně pracovat se samovolně se zavírajícími knihami. Řešení v rámci DL mini umožňuje také díky rychlosti zpracování, přítomnosti obsluhy a krytům kolem zařízení naskenování důvěrných dokumentů přímo do bezpečného uložiště, aniž by třetí strana mohla zjistit během skenování jejich obsah.

Technická specifikace skeneru
 Živostnost stroje
více než 10 let
 Maximální vytížení  24 hodin denně, 7 dní v týdnu
 Pravidelná údržba  1 x za rok nebo po každých 1,5 mil.cyklů (3 mil. stránek)
 MTFB  3000 hodin
 Formáty zpracovávaných stránek a knih
 stránka  A6 (105 x 148 mm) - A3 (297 x 420 mm)
 kniha  2 x A6 (210 x 148 mm) -  2 x A3 (594 x 420 mm)
 Parametry zpracovávaných dokumentů
 Tloušťka  několik stránek - 100 mm (časopisy, prospekty, katalogy, knihy,atlasy, slovníky, encyklopedie, registry, diáře)
 Vazba knihy  měkký nebo tvrdý typ, lepená, síťovaná, šitá či spojená sponkami, tvrdý hřbet
 Hmotnost knihy  až do 10 kg
 Gramáž  30 g/m2 - 300 g/m2 (rýžový papír, novinový recyklovaný,pergamen, karton)  Je možné zpracovávat knihy se smíšenou tloušťkou listů, jako např. silnější indexy uvnitř běžných listů
 Povrch papíru  lesklý, vláknitý, hrubý, prohnutý

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení