Menu

Úpravy videa pro začátečníky: malý program nabízí všechny základní funkce

03.03.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Úpravy videa pro začátečníky: malý program nabízí všechny základní funkce

Úpravy videa pro začátečníky: malý program nabízí všechny základní funkce | foto: vectorjuice - www.freepik.com

Ať už jde o střih, konverze nebo úpravy videa, bezplatný software Shotcut nabízí mnoho možností pro úpravy videí. Freeware může také bodovat uživatelsky přívětivým rozhraním a pro pokročilejší uživatele i profesionálními funkcemi. 

Teprve po správném střihu se video stane atraktivní, získá spád a více upoutá. Video editor Shotcut je příkladem nástroje, za který není potřeba utrácen horentní sumy, a přitom nabídne pro střih vše potřebné, včetně efektů a filtrů.

V nové verzi 21.02.27 byly provedeny pouze minimální změny. Vývojáři přidali dialogové okno pro pojmenování souborů v položce Export. Myslí už také více na budoucnost a snaží se tak předcházet chybám, které by se mohly objevit. Do aktualizace byla přidána možnost opravy souboru projektu.

Do budoucna může nastat situace, že projekty vytvořené od verze 21.04 nebudou kompatibilní s předchozími verzemi. Proto se doporučuje uživatelům programu instalace vždy aktuální verze. Všechny změny jsou podrobně uvedeny na blogu webových stránek výrobce.

shotcut-logo

Shotcut 21.02.27

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný editor videa Shotcut stříhá videa, vylepšuje klipy přidáním efektů nebo převádí nahrávky do vhodného formátu.

Stáhněte si

 

Shotcut zjednodušuje střih videa

shotcut1

Program nabízí vše, co méně zkušený uživatel v oblasti střihu videa potřebuje. | Zdroj: Shotcut

Nástroj je plný funkcí, které usnadní především méně zkušeným uživatelům vstup do problematiky střihu videa. Díky vícestopé časové ose můžete v projektu snadno kombinovat rozlišení a snímkovou frekvenci. Program také umožňuje pohyb zpět úpravami a naopak návrat k aktuálnímu stavu bez omezení. Změny můžete sledovat v historii. Díky podpoře technologie přetažení myší můžete soubory pro zpracování jednoduše přetáhnout ze zvoleného adresáře přímo do programu bez mezikroku zdržujících dialogových oken pro import.

K videím můžete také přidat různé efekty: lze provádět barevné korekce a vyvážení bílé podobně, jako při úpravách obrázků. Pokud chcete svým videím dopřát zvláštní atmosféru, nástroj také nabízí bezpočet filtrů, jakými jsou různé masky nebo měkké ostření, které aplikujete několika kliknutími.

Máte-li zájem se s programem blíže seznámit, můžete najít několik zajímavých tipů v návodech na webových stránkách výrobce.

Silný video editor se širokou podporou souborů

Jednou ze silných stránek programu je podpora široké škály souborových formátů. Shotcut umí zpracovat formáty streamování jako například HTTP, HLS, UDP nebo MMS a podporuje všechny běžné formáty obrázků, včetně GIF, JPEG a PNG. Kromě toho je také možné přímo v programu vytvářet zvukové záznamy a videa z webových kamer, a následně je v programu i upravovat.

Po dokončení videa převede open sourcový program váš projekt do požadovaného formátu. Z videí lze exportovat i jednotlivé snímky v různých obrázkových formátech. To je velmi praktické například ve chvíli, pokud byste chtěli použít konkrétní část videa jako upoutávku pro svůj film.

Každý, kdo hledá spolehlivý nástroj pro střih videa, bude se Shotcutem spokojen. Díky široké podpoře souborových formátů je freeware užitečný i pro pouhou konverzi, která se zvlášť v případě videí používá poměrně často. Díky pravidelným aktualizacím je program také neustále vylepšován a bez chyb.

Program se dá dobře použít i pro následné počítačové zpracování videí, pořízených smartphonem. Shotcut samozřejmě není klon Premiere nebo Vegas, a tím ani nechce být. Je to ale dobrý střihový program, který vyhoví i potřebám méně zkušených uživatelů.

Následovník Windows movie makeru: jak si sestříhat perfektní video

moviemaker

Fotoalbum, video z cest nebo upoutávka: MovieMaker nabízí skvělé šablony pro různé typy videí. | Zdroj: MiniTool MovieMaker

Především pro laiky je velmi intuitivní i program MovieMaker. Nabízí také nejdůležitější funkce pro úpravy videa a ve své výbavě má i skvělé šablony. Stručně řečeno, jde o všestranný a úspěšný nástroj pro úpravy videa, který je navíc bezplatný. U srovnatelného softwaru musíte v některých případech sáhnout hluboko do kapsy.

Na starším hardwaru si ale s programem příliš zábavy neužijete, výrobce doporučuje alespoň 8 GB RAM a přiměřeně rychlý procesor. Poskytovatel také tvrdí, že v dřívějších verzích opravil problémy se stabilitou, což se ale může lišit případ od případu a hodně záleží na HW konfiguraci vašeho systému. Vzhledem k tomu, že program je zdarma, není problém si jej stáhnout a vyzkoušet, zda běží na vašem počítači hladce. Pokud ano, získáte tak špičkový editor videa.

moviemaker-logo

MiniTool MovieMaker 2.5

CHIP hodnotí Dobrý

S pomocí programu MovieMaker od MiniTool by měl být střih a úpravy videa hračkou. Nástroj sleduje stejné cíle, jako kultovní program Windows MovieMaker od Microsoftu.

 

jeden z nejlepších nástrojů – a je také zcela zdarma

davinci2

Program kombinuje mnoho užitečných funkcí pro produkci videa v jednom uživatelském rozhraní. | Zdroj: DaVinci

Pro každého uživatele, který hledal vysoce kvalitní a bezplatný program pro editaci videa, je aktuální verze DaVinci Resolve naprosto nezbytným nástrojem. Zejména youtubeři nebo streameři na platformě Twitch tak mohou získat počáteční zkušenosti v oblasti produkce videa.

Ve své nové verzi je DaVinci Resolve bezpochyby jedním z nejrozsáhlejších programů pro editaci videa, které pro osobní potřebu můžete používat zdarma. S rozsáhlou nabídkou možností, kterou software disponuje, je ale obtížné začít. Z toho důvodu je dobré si také stáhnout příručku a nechat si ji otevřenou hned u kapitoly o prvních krocích. Vaše vytrvalost při osvojování programu bude stát za to, protože výsledky jsou působivé. Rychle také poznáte, proč se software používá k výrobě filmů a seriálů.

davinci-logo

DaVinci Resolve 17

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí bezplatného editačního softwaru „DaVinci Resolve“ můžete upravovat svá videa a používat stejný nástroj, s jakým se pracuje při střihu velkých filmů.

Stáhněte si

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Shotcut má dle testů jeden z nejkvalitnějších výstupů a je velmi rychlý (velké části kódu jsou psané v C), používám ho, je super; ale není to software pro začínající neznalé uživatele.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení