Bezpečně bez antivirového skeneru: pět důležitých opatření po varování před Kasperskym
Antivirové skenery jsou minimálně ve Windows považovány za jednu z nutností. Diskuze o…
Uživatele WhatsAppu ohrožuje nový typ podvodu: jeden telefonát a ukradnou vám účet | foto: Rachit Tank / Unsplash
Populární chatovací aplikace WhatsApp s víc jak 2 miliardami aktivních uživatelů teď sužuje nový typ podvodu. Útočníci se snaží své oběti vlákat do fiktivního telefonátu, který povede ke krádeži profilu na WhatsAppu. Jak to celé funguje a na co si dát pozor?
O novém podvodu na sociální síti WhatsApp informoval Rahul Sasi, šéf kyberbezpečnostní společnosti CloudSEK. Upozorňuje na podezřelé telefonáty či zprávy od neznámých kontaktů, ale bohužel i od vašich přátel, kterým byla zcizen profil.
Útočníci se vám ozvou s tím, abyste přes WhatsApp zavolali na speciální telefonní číslo začínající na “**67*” nebo “*405*” (bez uvozovek). Jakmile číslo vytočíte, do pár minut budete odhlášeni z účtu a již nebude možné se k němu znovu přihlásit. Internetoví šmejdi pak mohou prostřednictvím vašeho jména oslovovat spřátelené kontakty a zákeřný podvod rozšiřovat dál.
Co se ale konkrétně stane, jakmile vytočíte ono číslo a jak je možné, že tím ztratíte přístup k profilu? Nejedná se totiž o telefonní číslo, nýbrž konkrétně o servisní příkaz operátorům Jio a Airtel, aby přesměrovaly telefonáty na jiné číslo v případě, že vaše je zrovna obsazené. V tu chvíli mohou kyberzločinci legálně resetovat vaše heslo na WhatsAppu pomocí robota na lince WhatsApp. Ačkoliv v Česku se zatím podobný typ útoku neobjevil, speciální servisní kódy fungují i pro tuzemské operátory. Bez problému se tak podvod může rozšířit globálně.
Pokud by se vám tedy stalo, že by vám třeba i váš kamarád nebo blízký známý napsal, že máte zavolat na toto číslo, a vám se na něm něco nezdálo (třeba právě prapodivná podoba s hvězdičkami), v žádném případě číslo nevytáčejte. Může jít o podobnou formu loupeže dat, před jakou varuje firma CloudSEK.
Šmejdi vás pak mohou vydírat. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy vyžadovali po oběti zaplatit za navrácení přístupu k účtu. To ale nikdy nedělejte, kyberbanditi nemají jediný důvod vám data vrátit. Doporučujeme především aktivovat si na profilu ve WhatsAppu dvoufaktorové ověření. To provedete v Nastavení –> Účet –> Dvoufázové ověření.
Zdroj: LinkedIn / CloudSEK, Rahul Sasi
Antivirové skenery jsou minimálně ve Windows považovány za jednu z nutností. Diskuze o…
Pokud jsou problémy s Wi-Fi routerem a ani jeho restart nepomáhá, nabízí se další možnosti.…
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Zejména u levnějších mobilů se systémem Android dosáhne interní paměťové úložiště rychle…
Facebook zřejmě vystavuje své uživatele pochybné reklamě. Pacienti, kteří se léčí s rakovinou…
CEO Netflixu v rozhovoru potvrdil, že poskytovatel streamingu do budoucna nabídne nový model…
Složitá ekonomická situace ovlivňuje také evropský trh se smartphony. Aktuální průzkum…
Netflix stále patří k nejoblíbenějším poskytovatelů seriálů a filmů mezi streamovacími…