Menu

Uživatele WhatsAppu ohrožuje nový typ podvodu: jeden telefonát a ukradnou vám účet

27.05.2022 14:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Uživatele WhatsAppu ohrožuje nový typ podvodu: jeden telefonát a ukradnou vám účet

Uživatele WhatsAppu ohrožuje nový typ podvodu: jeden telefonát a ukradnou vám účet | foto: Rachit Tank / Unsplash

Populární chatovací aplikace WhatsApp s víc jak 2 miliardami aktivních uživatelů teď sužuje nový typ podvodu. Útočníci se snaží své oběti vlákat do fiktivního telefonátu, který povede ke krádeži profilu na WhatsAppu. Jak to celé funguje a na co si dát pozor?

O novém podvodu na sociální síti WhatsApp informoval Rahul Sasi, šéf kyberbezpečnostní společnosti CloudSEK. Upozorňuje na podezřelé telefonáty či zprávy od neznámých kontaktů, ale bohužel i od vašich přátel, kterým byla zcizen profil.

Jeden telefonát a jste bez WhatsAppu

Útočníci se vám ozvou s tím, abyste přes WhatsApp zavolali na speciální telefonní číslo začínající na “**67*” nebo “*405*” (bez uvozovek). Jakmile číslo vytočíte, do pár minut budete odhlášeni z účtu a již nebude možné se k němu znovu přihlásit. Internetoví šmejdi pak mohou prostřednictvím vašeho jména oslovovat spřátelené kontakty a zákeřný podvod rozšiřovat dál.

Co se ale konkrétně stane, jakmile vytočíte ono číslo a jak je možné, že tím ztratíte přístup k profilu? Nejedná se totiž o telefonní číslo, nýbrž konkrétně o servisní příkaz operátorům Jio a Airtel, aby přesměrovaly telefonáty na jiné číslo v případě, že vaše je zrovna obsazené. V tu chvíli mohou kyberzločinci legálně resetovat vaše heslo na WhatsAppu pomocí robota na lince WhatsApp. Ačkoliv v Česku se zatím podobný typ útoku neobjevil, speciální servisní kódy fungují i pro tuzemské operátory. Bez problému se tak podvod může rozšířit globálně.

Na podezřelé kontakty nereagujte

Pokud by se vám tedy stalo, že by vám třeba i váš kamarád nebo blízký známý napsal, že máte zavolat na toto číslo, a vám se na něm něco nezdálo (třeba právě prapodivná podoba s hvězdičkami), v žádném případě číslo nevytáčejte. Může jít o podobnou formu loupeže dat, před jakou varuje firma CloudSEK.

Šmejdi vás pak mohou vydírat. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy vyžadovali po oběti zaplatit za navrácení přístupu k účtu. To ale nikdy nedělejte, kyberbanditi nemají jediný důvod vám data vrátit. Doporučujeme především aktivovat si na profilu ve WhatsAppu dvoufaktorové ověření. To provedete v Nastavení –> Účet –> Dvoufázové ověření.

Zdroj: LinkedIn / CloudSEK, Rahul Sasi

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Recovery

  Minulý měsíc jsem zde četl příběh o tom, jak „(Global Funds Recovery Experts)“ pomohl obětem podvodu získat peníze ztracené z kryptopodvodu, a rozhodl jsem se podvodníka nahlásit. Bitcoinový muž, který mě ošidil o více než 82 500 $ za svůj obchod s vybavením, a já to všechno poslal přes bitcoiny a dárkové karty. „(Global Funds Recovery Experts)“ Recovery Company mi pomohla získat zpět více než 80 % mých ztracených prostředků zpět na můj účet. Myslím, že bych měl sdílet, abych pomohl těm, kteří také potřebují pomoc. ( w w w. gfrexperts .com )

  Reagovat na komentář

  Cukrberk to dojebal

  Cokoliv vezme tenhle dacan do rukou to je pak k ničemu.

  Reagovat na komentář

  zkoušel

  Reakce na Pribeh: zkoušel ale virus byl stále v telefonu.
  Po návštěvě servisu mi bylo sděleno že se virus usídlil v paměti a nejde ho odstranit

  Reagovat na komentář

  Zabezpečení Gnw

  Použil jsem zabezpečení na několik napadených uctu a vše ok, doporučuji i na doposud nenapadnute učty jako prevenci.

  Reagovat na komentář

  To je pribeh jak z pohadky

  … a proc novy telefon? Tovarni nastaveni nezkousels?

  Reagovat na komentář

  už to je i tady

  asi před třemi týdny se mi toto stalo. Telefonát začínající 067 zazvonil a ja to přijmul. Nikdo se neozval a po pár vteřinách byl hovor ukončen.
  druhý den mi od WHATSAPPU přišla SMS „byl jste vyloučen ze služby WHATSAPP“
  A to nebylo vše… telefon se začal chovat divně. Sám si zapínal aplikace,po vypnuti wifi a dat si je sám zapínal.
  v telefonu jsem měl nainstalovaný antivir Kasperský a ten našel virus „Beautify picture-hiddad hd“ který po smazání je stále někde v telefonu.
  musel jsem koupit nový telefon…

  Reagovat na komentář

  ad hariprasad

  Jsou to servisni kody v siti operatora, s whatsappem to nema nic spolecneho

  Reagovat na komentář

  M2la by tam být pojistka

  Pro WhatsApp by neměl být problém, tyto servisní kódy lépe zabezpečit tak, aby nešlo účet tak jednoduše smazat nebo přesměrovat.

  Reagovat na komentář

  Ano kravicko

  Reakce na Křížová: Normalni internetova brana. Nesmis vsechno papat jak se ti v bulvarech prodava.

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Je to pár dní co mi přes Google přišla aktualizace ,ale číslo bylo 90309

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení