Menu

Uživatelé Windows, připravte se: Google některým z vás ukončí podporu prohlížeče Chrome

25.10.2022 17:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Uživatelé Windows, připravte se: Google některým z vás ukončí podporu prohlížeče Chrome

Uživatelé Windows, připravte se: Google některým z vás ukončí podporu prohlížeče Chrome | foto: Nathana Rebouças / Unsplash

Google je toho názoru, že čas od času je prostě třeba posunout se dál. Zkraje příštího roku tak odstřihne podporu veleoblíbeného prohlížeče Chrome pro uživatele Windows 7 a Windows 8.1.

Ač to zní neuvěřitelně, i Google musí občas ukončit podporu pro starší systémy. Neuvěřitelně to zní zejména z toho důvodu, že Google stojí za Androidem a ten je znám pro svou velmi krátkodobou podporu. I když to je spíše problém jednotlivých výrobců než Googlu…

Podpora Google Chrome

Nicméně právě Google stojí také za internetovým prohlížečem Chrome, který je častokrát označován za ten nejoblíbenější na trhu. Podle měření v loňském roce má Chrome od Googlu zhruba 2,6 miliardy uživatelů. To je třetina celé populace na planetě Zemi, včetně dětí, seniorů a lidí, kteří nemají přístup k internetu.

Přímo na svých webových stránkách americká firma upozorňuje, že k 7. únoru 2023 ukončí podporu prohlížeče Chrome pro Windows 7 a Windows 8.1. Google na toto datum plánuje vypustit novou verzi Chrome v110. Zároveň, což rozhodně není od věci, samotný Microsoft plánuje krátce předtím, konkrétně 10. ledna téhož roku, ukončit oficiální podporu právě pro tyto dva systémy.

“Ahoj všichni, s vydáním Chrome 110 (předběžně naplánovaným na 7. února 2023) oficiálně ukončíme podporu Windows 7 a Windows 8.1. Abyste mohli i nadále přijímat budoucí verze prohlížeče Chrome, musíte zajistit, aby vaše zařízení používalo systém Windows 10 nebo novější,” napsal Google na svůj blog.

Aktualizujte na Windows 10 či novější

V ohrožení se tak nachází celkem dost počítačů, podle serveru The Verge byste ještě vloni našli Windows 7 z roku 2009 na 100 milionech osobních počítačů. Ukončení podpory oblíbeného prohlížeče se tak může týkat překvapivě dost uživatelů.

Jen pro pořádek – pokud patříte k uživatelům Windows 7 či Windows 8.1 – jakmile skončí podpora, aplikace Google Chrome vám na počítači nepřestane fungovat, pouze již nebude dostávat aktualizace. Tím se ale myslí i ty bezpečnostní. Pokud tedy máte možnost, striktně doporučujeme upgradovat PC na novější systém a vždy aktualizovat na tu nejnovější verzi internetového prohlížeče.

Zdroj: Google, The Verge

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Chrome pouze pro win 10

  Považuji to za nestoudnost a jen zvyšování tlaku na přijetí nového fízláckého systému. Urychlím raději přechod na linux!

  Reagovat na komentář

  Pokud někdo nebude chtít přejít z Win7 na něco bezpečnějšího a rychlejšího (třeba Linux nebo Chrome OS), tak může na Win7 provozovat Mozilla Firefox, který je zpravidla na starých systémech podporován ještě několik let po ukončení podpory Chrome.

  Reagovat na komentář

  to myslíte vážně ?

  Fakt myslíte, že šmírovací W10 je lepší ???? Znáte všeobecné podmínky mezi 8.1 a 10 ?? Asi ne dost, tak pro vás laicky, blbuvzdorně abyste to pochopil: ve VOP pro 8.1 se Windows MUSÍ zastavit před vstupem do vašeho PC a OFICIÁLNĚ v něm nesmí provádět žádné úpravy a čerpat z něj materiál. Ve VOP pro W10 toto všechno může legálně provádět. Takže DĚKUJU NECHCI !!!

  Reagovat na komentář

  No, třeba to aspoň vyléčí pár lidí z toho, aby jen tak krmili Google svými informacemi a že je Chrome zvládá nasávat tempem přímo epickým aniž by se kohokoliv ptal…

  Reagovat na komentář

  konec podpory?

  konec mě v mé sedmičce skončil dávno. mám ji 14 let a bude fungovat do rozsypání.

  Reagovat na komentář

  Škoda žádná

  Alespoň si takto „postižený“ uživatel najde něco lepšího.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení