Menu

Uživatelé YouTube pozor: podvodníci mohou ukrást vaše údaje

15.03.2022 17:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé YouTube pozor: podvodníci mohou ukrást vaše údaje

Uživatelé YouTube pozor: podvodníci mohou ukrást vaše údaje | foto: TymonOziemblewski/Pixabay

Podvodníci využívají trik, pomocí kterého získávají údaje uživatelů YouTube. Aktivní odkazy v popisu videí mohou vést ke stažení malwaru. Ten pak krade uživatelská data, přihlašovací údaje a čísla platebních karet.

O nové metodě manipulace s uživateli, jejímž cílem je získat jejich osobní údaje, píše server Bleeping Computer. Jak uvádějí jeho bezpečnostní experti, mnoho podvodníků nahrává na YouTube videa, pod nimiž se jako i v mnoha jiných případech objevují aktivní odkazy v popisu.

Videa se obvyke zabývají tématy, mezi které patří například herní cheaty, kryptoměny, VPN nebo různé návody. Jde o oblasti, které zajímají mnoho uživatelů. Často se k podvodům zneužívá i herní tématika, například střílečka Valorant. V popisu u videí jsou pak uvedeny odkazy, které mají například vést k bezplatnému stažení příslušného softwaru. Hyperlinky jsou obvykle zkráceny pomocí BitLy, aby nebyly na první pohled vyhodnoceny jako nebezpečné.

Odkazy poté vedou na stránky pro sdílení obsahu, na kterých jsou údajné soubory k dispozici ke stažení. Pokud na ně ale kliknete, do zařízení se stáhnou a instalují nebezpečné trojské koně. Jejich pomocí útočníci mohou krást hesla nebo zobrazit údaje o platebních kartách, uložených v prohlížeči, a to i když se zařízení oběti nenachází v jejich blízkosti.

bcvaloranttwitter

| Zdroj: Twitter/BleepingComputer (@BleepinComputer)

Vlna útoků na YouTube: jak se před malwarem chránit

Zvlášť nebezpečné je, že na YouTube se podle informací serveru Bleeping Computer každý den objeví až sto nových videí a 81 nových kanálů s odkazy na malware. To je možné kvůli ukradeným účtům Google, které se pro vytváření kanálů zneužívají.

Abyste podvodníkům zbytečně nenaletěli, je dobré dbát na zvýšenou opatrnost, a to zejména u méně známých kanálů YouTube. V takových případech může pomoci rychlá kontrola prostřednictvím vyhledávání Google. Stojí za to se podívat, zda jde v konkrétním případě o renomovaný, případně dobře hodnocený kanál. Obecně se nedoporučuje klikat na aktivní odkazy u videí z menších a méně sledovaných kanálů, a to zejména v případech, kdy se zdají být pochybné a jsou zkráceny pomocí zkracovače.

Také je dobré na zařízení, které používáte i ke sledování videí z YouTube, instalovat některý z antivirových programů. V případě nechtěného kliknutí na podvodný odkaz se pak můžete vyhnout následným škodám.

Zdroj: Bleeping Computer

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení