Menu

V Ostravě bude nový superpočítač

09.11.2018 15:58 | Pavel Trousil + Přidat komentář
V Ostravě bude nový superpočítač

V Ostravě bude nový superpočítač | foto: CHIP

Na VŠB v Ostravě byla podepsána smlouva na dodávku nového superpočítače pro IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Jedná se o nástupce klastru Anselm a dodá jej společnost Atos IT Solutions and Services. Nový superpočítač bude mít teoretický výkon přesahující 800 teraflopů.

Nový počítač tedy bude více než 8krát výkonnější než jeho předchůdce, který byl spuštěn v roce 2013. Výpočetní kapacity systémů, které provozuje IT4Innovations, jsou v rámci grantových soutěží k dispozici celé vědecké komunitě České republiky. Termín dodání nového stroje je duben 2019. Superpočítač je postaven na HPC architektuře BullSequana X.

V náročném soutěžním dialogu, jehož vítězem se stala firma Atos, byl kladen důraz nejen na cenu, ale také na použití nejvyspělejších momentálně dostupných technologií. Čeští vědci tak získají přístup k nejmodernější generaci procesorů Intel a také k nejvýkonnějším GPU akcelerátorům od firmy NVIDIA.  Dodaný superpočítač navýší výpočetní kapacity a pomůže vyřešit problém se zvýšenou poptávkou českých vědců. Čeští vědci současně dostanou k dispozici stroj s nejmodernějšími technologiemi, což jim umožní si tyto technologie osvojit a držet tak krok se světem.

V Ostravě počítají vědci z českých univerzit i prestižních vědeckých center. Výkon superpočítačů je využit z více než 50 % na vývoj nových materiálů a léků, ale také na biovědy, inženýrské úlohy, astrofyziku a celou řadu dalších vědních oborů. IT4Innovations národní superpočítačové centrum v současné době provozuje dva superpočítače – Anselm (instalován v létě 2013) a Salomon (instalován v létě 2015).

 qjzzweapsmzq3yjtfq7woaxgaqbgnzcrtranedrbe2otal3chwg7wrz4gpxm8zkwa-nahled

Technická specifikace

  • 189 standardních výpočetních uzlů; každý uzel je vybaven dvěma 18jádrovými procesory Intel a operační pamětí o velikosti 192 GB RAM.
  • 8 výpočetních uzlů s GPU akcelerátory; každý uzel je vybaven dvěma 12jádrovými procesory Intel, čtyřmi GPU akcelerátory Nvidia V100 s grafickou pamětí o velikosti 16 GB a operační pamětí o velikosti 192 GB RAM.
  • tlustý uzel; tlustý uzel je vybaven čtyřmi 12jádrovými procesory Intel a operační pamětí o velikosti 6 TB RAM.
  • Chlazení standardních výpočetních uzlů používá technologii přímého chlazení komponent kapalným médiem, je použito nejefektivnější chlazení tzv. teplou vodou.
  • Výpočetní síť je postavena na technologii Infiniband HDR
  • Datové úložiště pro výpočty SCRATCH o kapacitě 200 TB a propustnosti 28 GB/s, využívající akceleraci technologií Burst Buffer
  • Datové úložiště pro výpočty NVMe over Fabric o celkové kapacitě 22,4 TB dynamicky alokované výpočetním uzlům
  • Softwarové řešení provozu a správy clusteru Bull Super Computer Suite, plánovač a manažer zdrojů PBS Pro

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení