Menu

Virtuální muzeum Gulag Online

10.06.2016 15:09 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Virtuální muzeum Gulag Online

Virtuální muzeum Gulag Online | foto: CHIP

Zbrusu nové virtuální muzeum Gulag Online se nachází na webové adrese gulag.cz. Jedná se o první komplexní projekt tohoto druhu propojující archeologický a badatelský výzkum, orální historii a geografická data spolu s nejnovějšími informačními technologiemi. 

Virtuální muzeum Gulag Online je výsledkem dlouhodobé dokumentační činnosti týmu autorů. Jeho cílem je přiblížit základní podobu a rozměr sovětských represí, a to na základě virtuální rekonstrukce jednoho tábora Gulagu, konkrétních lidských osudů, vybraných předmětů, dokumentů, textů a mapových podkladů.

barak03a-nahled

Základem virtuálního muzea je kompletní 3D prohlídka tábora Gulagu ilustrovaná výpověďmi pamětníků, literárními ukázkami a prohlídkou autentických předmětů či dokumentů. To vše je doplněno bibliografií, základními texty o historii Gulagu a sovětských represí. Jednotlivá zdokumentovaná místa a příběhy pamětníků jsou zobrazena na interaktivní mapě, která přibližuje geografický rozsah sovětských represí. Tato mapa umožňuje přepínání různých vrstev – například satelitní snímky či podrobné vojenské mapy.

V rámci projektu jsou zároveň prezentovány výsledky dokumentační činnosti týmu Gulag.cz – jednotlivé zmapované tábory, jejich 3D modely, unikátní panoramatické fotografie a další zmapovaná místa spojená s represemi. Virtuální muzeum tak umožňuje alespoň na dálku navštívit místa, která jsou jinak téměř nedostupná.

Jedná se o společný projekt Gulag.cz a Ústavu pro studium totalitních režimů, který v rámci svého výzkumu mapuje osudy československých občanů perzekuovaných SSSR. Vznik muzea Gulag Online umožnila úspěšná crowdfundingová sbírka na portále Hithit a podpora Nadace Vodafone v rámci programu Technologie pro společnost.

Podrobnosti najdete ZDE.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení