Menu

Vizionář z Intelu

18.05.2009 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
bazdrátové nabíjení, catomy a další technologie

Vizionář z Intelu: bazdrátové nabíjení, catomy a další technologie

Prahu navštívil minulý týden pan Justin Rattner, hlavní „vizionář" a technický ředitel (CTO) společnosti Intel. Na své přednášce předpověděl „velké změny v oblasti sociální interakce, robotiky a obecně schopnosti počítačů vnímat reálný svět". Nemluvil o technologiích, které se objeví za pár let, ale o mnohem dlouhodobějších technologických výhledech.

Laboratoře Intelu se už teď zabývají vývojem komunikačních rozhraní mezi člověkem a strojem a testují jejich budoucí využití při práci s počítačem. Ve svých laboratořích Intel právě pracuje na více než 70 projektech, které spadají do různých odvětví: od ochrany životního prostředí přes zdravotnictví až po bezdrátové mobilní technologie. Do těchto výzkumných projektů společnost ročně investuje okolo 6 miliard dolarů a některé slibné změny přijdou zřejmě mnohem dříve, než se původně očekávalo.

Bezdrátové nabíjení elektronických zařízení

Představte si, že sedíte na letišti nebo v konferenční místnosti se svým přenosným počítačem a namísto spotřebovávání energie se vaše baterie nabíjí. Vědci v laboratořích společnosti Intel pracují na technologii Wireless Resonant Energy Link (WREL), založené na principech navržených fyziky z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Rattner demonstroval možnost bezdrátově napájet 60wattovou žárovku - což je vyšší výkon, než je pro běžný přenosný počítač třeba.

Kouzlo technologie WREL spočívá ve schopnosti přenášet bezpečně a efektivně bezdrátově elektrickou energii. Technologie využívá vzájemně vázané rezonátory - jde o princip velmi podobný tomu, když trénovaný pěvec dokáže silou hlasu roztříštit skleněnou tabuli.

Pokud přijímá přirozenou frekvenci rezonátoru, je energie absorbována efektivně - stejně jako sklo na svém přirozeném kmitočtu absorbuje akustickou energii. Využitím této technologie například u přenosných počítačů lze dobíjet baterie při přiblížení na vzdálenost několika desítek centimetrů od vysílacího rezonátoru. Ještě je sice třeba vyřešit řadu technických problémů, ale vědci věří, že najdou způsob, jak se zcela zbavit napájecích kabelů a nabídnout pro platformu Intel bezdrátové napájení.

Další informace jsou dostupné http://blogs.intel.com/research/2008/08/you_have_to_see_thiswireless_p.php

http://blogs.intel.com/research/2008/10/rattner_the_promise_of_wireles.php

Video najdete ZDE

Počítač, který změní tvar podle toho, co právě potřebujete dělat

Vědci společnosti Intel rovněž zkoumají, jakým způsobem miliony miniaturních mikrorobotů nazývaných catomy vytvářejí materiály měnící tvar. Pokud by se takový materiál použil k výrobě počítačové skříně, displeje a klávesnice počítače, umožnila by tato technologie přizpůsobit fyzický tvar zařízení konkrétnímu způsobu užívání. Například mobilní počítač by při transportu v kapse mohl být zcela maličký, při telefonování změnit tvar ve sluchátko a naopak pro procházení internetu či sledování filmu se zvětšit, narovnat a rozšířit o klávesnici.

Tento výzkum popsal Rattner jako velmi složitý, přesto dosahující stabilního pokroku. Poprvé předvedl výsledky nové technologie pro výrobu miniaturních křemíkových polokoulí pomocí fotolitografie - procesu, kterým se v současnosti vyrábějí křemíkové čipy. Ta představuje jeden ze základních kamenů pro vývoj funkčních catomů a v budoucnosti umožní spojení nezbytných výpočetních a mechanických součástí do jednoho miniaturního funkčního celku, menšího než jeden milimetr. Technologie je kompatibilní se současnými výrobními postupy a umožňuje budoucí masovou výrobu catomů.

Další informace jsou dostupné zde: http://techresearch.intel.com/articles/Exploratory/1500.htm

Video najdete ZDEZDE

„Prosím, ukliď ten nepořádek" - inteligentní roboti, kteří rozeznají i složitější příkazy

Roboti jsou v současnosti využíváni primárně ve výrobě. Jsou pevně ukotveni do země a jejich úlohou je opakované provádění jediného úkonu. Aby bylo možné je více personalizovat, musí být podle Rattnera roboti schopni manipulovat s předměty v neuspořádaném, neustále se měnícím lidském prostředí. Potřebují se orientovat ve svém okolí pomocí vnímání a rozeznávání pohybu dynamického fyzického světa a učením se přizpůsobovat novým situacím. Rattner předvedl dva funkční prototypy robotů, vyvinuté ve výzkumných laboratořích společnosti Intel. Jedna z ukázek představila elektrické předdotykové pole, zabudované do robotovy ruky. Tento cit byl doposud vlastní pouze rybám, které mohou „cítit" objekty dříve, než se jich dotknou. Druhá ukázka zahrnovala zcela samostatného, pohyblivého manipulačního robota, který dokáže rozpoznávat obličeje a vyhodnotit a provést příkazy takového druhu, jako například „prosím, ukliď ten nepořádek". To vše pomocí supermoderního způsobu plánování pohybu, manipulace, vnímání a umělé inteligence. Rattner věří nejen tomu, že se roboti budou více podobat lidem, ale též tomu, že další objevy ukážou, jak vztahy mezi lidmi a stroji dále rozšiřovat.

Automobily, které uvidí

Procesory, které bude v budoucnu vyrábět společnost Intel, ať už několikajádrové či mnohojádrové, povedou k masivnímu rozšíření paralelního computingu. Tento způsob souběžného zpracování dat umožňuje zpracovávat mnoho úloh najednou. Takové paralelní výpočty rozšiřují možnosti vizuálního computingu.

Společnost Intel předvedla společně s firmou Neusoft speciální aplikaci, která dává automobilům zrak. Systém využívá kamery stejným způsobem, jakým člověk používá oči, a vícejádrové procesory přebírají roli mozku. Automobily budoucnosti tím získají schopnost mnohem přesněji identifikovat ostatní, kriticky se přibližující vozidla nebo chodce. Mohou díky tomu vyslat řidiči odpovídající varování nebo automaticky provést kroky nutné k zamezení nehody.

Zdroj: Intel

Pavel Trousil

Komentář redakce:

Pana Justina Rattnera, který u Intelu pracuje už dlouho (od roku 1973 !), jsme na tiskové konferenci zeptali, zda se už některá jeho vize podařila uskutečnit a vysněná technologie se začala používat v praxi. Odpověděl že měl vizi jednotného universálního portu - tedy dnes už běžného USB portu. To je technologie, která skutečně uživatelům ulehčila život a změnila svět IT i elektroniky. Stál také za technologií virtualizace, která se začíná prosazovat.

Dlouhodobé předpovědi vývoje přitom nejsou vůbec jednoduché. Před třiceti lety se spíše hovořilo a psalo o cestování po vesmíru a asi nikoho nenapadlo, že každý bude mít v kapse mobil a většina domácností přístup na internet.

Některé vize se zase třeba ukáží jako uskutečnitelné, ale přijdou v nevhodnou dobu, nebo o ně není mezi uživateli zájem. Intel například vyvíjel 3D grafické uživatelské rozhraní, které už dnes vzhledem k výkonu procesorů i grafiky není problém realizovat, ale uživatelé PC o něj velký zájem nejeví. Uvidíme tedy, jak rychle a zda se podaří vyřešit problém bezdrátového přenosu energie, nebo kdy se povede uvést v praxi catomy.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení