Menu
CHIP Speedtest

Vizuálně zdařilý bezplatný firewall GlassWire je k dispozici i v rychlé verzi Lite

08.10.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vizuálně zdařilý bezplatný firewall GlassWire je k dispozici i v rychlé verzi Lite

Vizuálně zdařilý bezplatný firewall GlassWire je k dispozici i v rychlé verzi Lite | foto: Tumisu/Pixabay

Spolu s antivirovými programy a pravidelnými aktualizacemi programů patří dobrý firewall k nejdůležitějším bezpečnostním nástrojům. GlassWire je nyní k dispozici i v odlehčené verzi, která má podstatně menší nároky na systémové prostředky.

U softwarových firewallů jsou stěžejními vlastnostmi dobrá ochrana před útoky a nejnižší možné zatížení systému. Firewall, který je zabudovaný ve Windows, to dokáže. GlassWire z něj vychází a nabízí všechny informace ve vizuálně přehledném zpracování a mnohem více možností nastavení.

GlassWire nyní vydal verzi Lite, která více šetří zdroje a měla by zabírat jen třetinu operační paměti ve srovnání s větším sourozencem. Snížen byl i počet operací zápisů, které se provádí na pevný nebo SSD disk. Jinak je zachována téměř celá škála funkcí.

Jen uživatelé, kteří chtějí detailně sledovat hostitelské přístupy, by měli zůstat u standardní verze.

Stáhněte si: GlassWire

glasswire-logo

GlassWire 2.2.258

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný osobní firewall a monitor síťového provozu pro počítače se systémem Windows.

Stáhněte si

 

Výhody
pěkná grafika
skutečná přidaná hodnota do Windows
zabudovaný online virový skener VirusTotal
Nevýhody
některé funkce jsou placené
glasswirelite-logo

GlassWire Lite 2.2.258

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Tenčí verze osobního firewallu s nižšími nároky na systémové zdroje.

Stáhněte si

GlassWire: jaké jsou novinky verze 2

glasswire1

Firewall GlassWire vychází ze zabudovaného firewallu ve Windows a rozšiřuje jeho možnosti. | Zdroj: GlassWire

Ústředním bodem firewallu je náhled na živý datový provoz. Zobrazuje, které programy a služby přistupují k internetu. Update na verzi 2 dává firewallu nový vzhled a rozšiřuje jej o některé praktické funkce. Přímo do nástroje je integrován online virový skener VirusTotal. Abyste nástroj mohli používat, je nutné provést jeho aktivaci v nastavení. Kromě ruční analýzy souborů lze také aktivovat automatické skenování. Po nastavení máte položky související s programem VirusTotal přímo v prostředí GlassWire.

Pokud nejste u počítače, můžete GlassWire nechat pracovat na pozadí. Podrobnosti online provozu můžete sledovat až s měsíční historií. Ačkoliv má GlassWire sám o sobě už hezkou grafiku, můžete si ji ještě dále upravit pomocí "Skins".

Program pod kontrolou

glasswire2

Přehledný: v seznamu máte přehled o síťovém provozu běžících programů. | Zdroj: GlassWire

Pokud chce některý z nových programů přistupovat k internetu, program uživatele okamžitě upozorní. Jsou k dispozici také alarmy v případě změn v souboru Hosts, pokusů o ARP spoofing nebo změn v nastavení serveru proxy. Alarmy si uživatelé mohou upravit v nastavení zabezpečení. V případě jeho aktivace se v pravém dolním roku obrazovky na několik sekund zobrazí malé vyskakovací okno.

Potřebu zásahů od uživatele se program snaží minimalizovat. Rozpozná standardní programy, jako jsou internetové prohlížeče nebo messengery, a nechá je projít. Na kartě "Firewall" můžete upřesnit nastavení u jednotlivých programů, případně je zablokovat. V bezplatné verzi nástroje to musíte udělat u každého programu zvlášť. Symbol plamene symbolizuje, kdy je program firewallem blokován. Kompletní blokaci všech nástrojů i požadavků o přístup u nových programů GlassWire umí pouze v placené verzi. Programy, které už dále nepoužíváte, lze v přehledu zablokovat kliknutím myší.

Datový přenos stále na očích

Jak vysoký je datový přenos u jednotlivých programů umí GlassWire také zobrazit: příslušné informace najdete na vyhrazené kartě. Kromě celkového denního provozu lze volitelně zobrazit i provoz za týden nebo měsíc. GlassWire také uvádí samostatné hodnoty pro příchozí a odchozí síťový provoz.

Datové nároky je možné zobrazit v žebříčku a okamžitě je tak vidět, které programy mají největší spotřebu a na jaké servery míří největší datový provoz. Detailní zobrazení vám na první pohled také ukáže, kde jsou umístěné kontaktované servery. Je třeba hezky vidět, že Microsoft OneDrive se okamžitě připojí na servery v USA, i když tuto cloudovou službu ve Windows 10 nepoužíváte.

Ne všechny funkce jsou ale zdarma. Pokud byste například chtěli monitorovat více než jeden síťový server, musíte zaplatit. Praktický mini náhled je k dispozici také jen v placené verzi. Přesto ale i bezplatná verze nabízí několik hezkých doplňků, například režim inkognito.

Dobrý firewall se skutečnou přidanou hodnotou

GlassWire má z hlediska funkčnosti určitě co nabídnout a je to důmyslný doplněk k zabudovanému firewallu ve Windows. Navíc má hezkou grafiku. Zabudovaný virový skener VirusTotal ještě rozšiřuje jeho možnosti. Uživatelské rozhraní je jednoduché a snadno srozumitelné i pro běžné uživatele. Některé z funkcí jsou dostupné pouze v placené verzi, ale i přesto je freeware zcela dostačující.

mohlo by vás také zajímat: dalším z jednoduchých nástrojů pro vylepšení  windows firewallu je simplewall

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.