Menu

Vyčerpání IP adres již v roce 2011

13.10.2009 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
nutný přechod na IPv6

Vyčerpání IP adres již v roce 2011

Analýza portálu potaroo.net zjistila, že již v roce 2011 by mohlo dojít k vyčerpání volných IP adres verze IPv4, které se dnes přidělují všem zařízením připojeným k internetu. Podle společnosti Cisco by situaci vyřešil rychlejší přechod poskytovatelů služeb na novou verzi IPv6, která poskytuje až 340 sextilionů (3,4 x 1038) unikátních IP adres. Tyto protokoly však nejsou vzájemně kompatibilní, proto společnost Cisco představila nové řešení, které umožní operátorům postupně přejít na novou verzi IPv6 při zachování funkčnosti starší verze IPv4.
Takzvaná IP adresa se automaticky přiděluje každému zařízení, které se připojuje k internetu, čímž umožňuje jeho jednoznačnou identifikaci. Verze IPv4, která se jako vůbec první s rozvojem internetu masově rozšířila, je však omezena maximálním počtem zhruba 4 miliard unikátních adres, který se postupně vyčerpává kvůli rapidnímu nárůstu různých zařízení připojených k internetu.
Protože se vyčerpání adres verze IPv4 již v minulosti předpovídalo, byl vyvinut nový protokol IPv6, který poskytuje 340 sextilionů unikátních IP adres, což přibližně odpovídá obrovskému počtu 50 miliard miliard miliard adres pro každého člověka na planetě.
Společnost Cisco proto představila několik novinek ve svém portfoliu pro IP sítě nově generace, které umožní poskytovatelům služeb na nový protokol IPv6 rychleji a efektivně přejít. Cisco například představilo nové řešení Cisco Carrier-Grade Services Engine určené pro páteřní směrovací systém Cisco CRS-1, které podporuje rozsáhlý překlad síťových adres (large-scale NAT nebo LSN) a nabízí nejvyšší škálovatelnost pro překlad a propustnost na trhu.
Cisco rovněž představilo nové řešení Cisco Carrier-Grade IPv6 Solution pro svá síťová zařízení řady Cisco ASR Series, které umožní takzvané LSN (large-scale networking) na okrajích sítě, nebo nové služby pro rychlý, bezproblémový a nákladově efektivní přechod na verzi IPv6. Ty zahrnují vše od pomoci při přípravě plánu a analýzy připravenosti až po návrh řešení i samotnou implementaci.
Nově představené funkcionality nyní umožňují napříč takřka celým portfoliem routerů a switchů společnosti Cisco využívat nezbytných schopností spojených s přechodem na sítě IPv6, jako jsou technologie dual stack, IPv4-over-IPv6 nebo IPv6-over-IPv4, které navíc pracují ve spojení s technologií LSN (large-scale networking).

Vratislav Klega

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení