Menu

WD Raptora nahrazuje VelociRaptor

21.04.2008 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Inovace rychlých disků WD Raptor

WD Raptora nahrazuje VelociRaptor

Firma Western Digital inovovala svoji řadu rychlých disků WD Raptor s 10 000 otáčkami za minutu. Nová řada se jmenuje VelociRaptor. První generace vzbudila velkou pozornost a disky se používali v extrémně rychlých počítačích. Disky ale měly dost malou kapacitu. Z původních 36 GB sice vzrostla na 74 GB a pak na 150 GB, ale i to je v dnešní době dost málo. Navíc se pomalu zkracoval i výkonnostní rozdíl: běžné disky se 7200 ot./min. disky totiž díky rostoucí hustotě dat Raptory rychle doháněly, až je předehnaly. A to vše při výrazně nižší ceně za gigabajt.

Teď je tu tedy nová generace VelociRaptorů a opět zajímavá. Rychlost otáčení je u nich opět 10 000 ot./min., ale značně se zvýšila hustota uložených dat a tím i přenosová rychlost (podle výrobce o 35 %). Zlepšila se i přístupová doba. Kapacita VelociRaptorů, které se připojují přes rozhraní SATA 3 je 300 GB (což je dvojnásobek oproti starší generaci). Hodně zajímavé je, že jde o 2,5" disky, které jsou uloženy v chladicím pouzdru velikosti 3,5" nazvaném IcePack.

Podle firmy Western Digital jsou VelociRaptory vhodné do „nabušených" sestav, pracovních stanic a low-end serverů.

Zdoj: WDC

Pavel Trousil

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení