Menu

WiMAX: Nokia N810

07.04.2008 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
WiMAX je již téměř kapesní.

WiMAX: Nokia N810

Společnost Nokia v rámci zavádění bezdrátových širokopásmových přístrojů představila své nejnovější zařízení z řady Nseries, internetový tablet Nokia N810 – WiMAX Edition. Jedná se o první přístroj od společnosti Nokia, který může při mobilní komunikaci využívat nové rozsáhlé vysokorychlostní sítě WiMAX. S tímto kapesním zařízením lze využívat Internet i venku a uživatelé tak získají neomezený plnohodnotný přístup na cestách i v terénu. Nokia N810 WiMAX Edition je nejnovějším modelem z oblíbené řady internetových tabletů. Nyní jsou však poprvé možnosti a výhody platformy internetového tabletu spojeny i s možností bezdrátového připojení k rozsáhlé širokopásmové síti příští generace, která uživatelům umožňuje snadný a rychlý přístup k oblíbeným internetovým službám, jež se nacházejí mimo dosah lokálních hotspotů. Očekává se, že Nokia N810 WiMAX Edition bude v USA v oblastech, kde je konektivita WiMAX k dispozici, uvedena během léta 2008.

Vysokorychlostní síť WiMAX je založená na standardech bezdrátové širokopásmové technologie, která umožňuje venkovní používání Internetu, stejně jako širokopásmové technologie pevných sítí, a stahování dat v běžné rychlosti 2-4 Mb/s v maximální rychlosti 10 Mb/s na uživatele. Na rozdíl od současných technologií jako je Wi-Fi, které jsou vázány na jeden bod a mají dosah pouze několik set stop, skládají se sítě WiMAX z celé řady navzájem propojených základnových stanic s okruhem dosahu 3-5 km, jež si uživatele předávají mezi sebou tak, jak se pohybuje po určité lokalitě. Kromě toho sítě WiMAX integrují technologii, která je určena k maximalizaci kvality služby pro každého účastníka.

„Tablet Nokia N810 WiMAX Edition, jenž umožňuje práci s Internetem v kvalitě, s níž se dříve uživatelé setkávali pouze u stolního počítače, je přesvědčivým dokladem toho, že širokopásmová bezdrátová technologie příští generace nebude měnit pouze způsob, jakým lidé o Internetu uvažují, ale bude měnit i povahu Internetu samotného,“ řekl Ari Virtanen, který u společnosti Nokia zastává funkci viceprezidenta úseku Convergence Products. „Stejně jako v oblasti pevného Internetu, kdy přechod z vytáčeného na širokopásmové připojení umožnil vznik celé řady nových internetových služeb a změnil způsob, jakým lidé s Internetem pracují, odstartuje i přechod na širokopásmový Internet bez omezení pevné sítě další vlnu nových mobilních internetových služeb a navždy změní představy o tom, k čemu lze Internet používat.“

Kromě toho, že je tablet Nokia N810 WiMAX Edition vybaven plnohodnotným webovým prohlížečem od společnosti Mozilla, s nímž lze nyní pracovat na velkém 4,13palcovém dotykovém displeji a výsuvné klávesnici QWERTY, podporuje i celou řadu oblíbených webových služeb. Mnoho z těchto aplikací lze najít na uživatelských stránkách, které společnost Nokia vyhradila operačnímu systému OS 2008. Pro nepřetržité připojení na cestách je zde k dispozici řada klientů vybavených VoIP (Voice over Internet Protocol) a Instant Messaging (IM), např. Skype™, Google Talk™ a Gizmo5, jež také umožňují využít při videohovorech vestavěnou webovou kameru, kterou je tablet Nokia N810 WiMAX Edition rovněž vybaven. Je zde k dispozici i klient pro oblíbenou hudební službu Rhapsody online, jež z tabletu Nokia N810 WiMAX Edition činí přenosný jukebox s miliony skladeb, které si lze pustit jednoduchým poklepáním na displej. Kromě těchto dobře známých služeb vytváří aktivní vývojářská komunita, jež kolem linuxové platformy pro internetové tablety vznikla, další aplikace zaměřené od her až po nástroje ke zvýšení pracovní produktivity.

Užitnou hodnotu tabletu Nokia N810 WiMAX Edition zvyšuje celá řada dalších funkcí. Díky vestavěnému GPS se může tablet Nokia N810 WiMAX Edition snadno stát osobním navigačním zařízením s mnoha funkcemi a mapami na obrazovce v reálném čase. Integrovaný přehrávač a interní paměť o kapacitě 2 GB, jež lze zasunutím nadstandardní paměťové karty microSD rozšířit na plných 10 GB, umožňuje ukládání a přehrávání velké knihovny hudby a videa. Pokud se uživatel tabletu Nokia N810 WiMAX Edition zrovna nachází mimo síť WiMAX, může se připojit k Internetu přes Wi-Fi nebo běžnou celulární datovou síť připojením ke kompatibilnímu mobilnímu telefonu přes Bluetooth.

S tabletem Nokia N810 WiMAX Edition se dodává také nový operační systém, který je speciálně určený pro internetové tablety. Tento upgradovaný systém OS2008 přináší užitečné nové funkce, k nimž patří vylepšený e-mailový klient, podpora renderování čínských znaků v prohlížeči, RSS kanály a funkce Seamless Software Update umožňující snadnou a rychlou aktualizaci operačního systému - odpadá tedy ruční aktualizace. S tabletem Nokia N810 WiMAX Edition se nový systém dodává standardně, ale během druhého čtvrtletí 2008 si budou moci zdarma vylepšený operační systém upgradovat i majitelé internetových tabletů Nokia N810 a N800, jež jsou vybaveny starším operačním systémem.

Podcast, v němž hovoří o technologii WiMAX Ari Virtanen, viceprezident úseku Convergence Products společnosti Nokia, si lze poslechnout na stránkách www.nokia.com/press/techpodcast.

 

Komentář redace: Ještě před rokem se Wi-Fi zařízení musela vozit na autě. V Barceloně se už vešla do vozítka Segway a Nokie má již řešení téměř do kapsy. To je skutečně výborné.

Vratislav Klega

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení