Menu
CHIP Speedtest

Windows Defender pro Android je k dispozici: jen zatím ne pro všechny uživatele

25.06.2020 16:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows Defender pro Android je k dispozici: jen zatím ne pro všechny uživatele

Windows Defender pro Android je k dispozici: jen zatím ne pro všechny uživatele | foto: CHIP

Program Windows Defender není jen součástí antivirového programu v systému Windows 10, ale stal se také dobře známou značkou v oblasti zabezpečení.

Předem instalovaný program Windows Defender je dobrý antivirový program pro Windows 10, což se potvrzuje i ve srovnávacích testech. Pro Microsoft je Windows Defender ale mnohem více: silná značka zabezpečení, která by měla běžet i na jiných platformách. Proto byl změněn jeho název a je k dispozici jako Microsoft Defender i pro Mac a Linux.

Oznámení z února 2020 bylo však ještě zajímavější. Microsoft oznámil, že Windows Defender by měl být v budoucnu k dispozici také pro platformy Android a iOS. Nyní nastal čas a alespoň aplikace pro Android je nyní uvolněna jako veřejné Preview. Tuto aplikaci však mohou používat pouze firemní zákazníci a není k dispozici v obchodě Play.

Windows Defender pro Android

defenderandroid1

Downloady z obchodu Play jsou zkontrolovány na přítomnost viru nástroji Google.

Pro Android nabízí Google svůj vlastní antivirový program Play Protect, který ale v testech příliš nepřesvědčuje. Pokud chcete lepší ochranu, je lepší použít software třetích stran. Zatím ale není známo, co plánuje například Microsoft se svým Windows Defenderem na platformě Android pro cílovou skupinu soukromých zákazníků.

Služba je prozatím k dispozici pouze pro firemní klienty jako součást Microsoft Defender ATP. Každý, kdo ve své firmě antivir používá, může aplikaci zpřístupnit zaměstnancům tak, že se zaregistrují v programu Preview. Aplikace pro Android má ochranu proti phishingu, seznam blokovaných nežádoucích a nebezpečných webů, a malware skener, který blokuje instalaci nebezpečných aplikací. Kromě toho se dá také použít k blokaci přístupu k dokumentům, u kterých by například právo náhledu měla mít pouze určená skupina uživatelů.

Windows Defender pro iOS

defenderandroid2

Pro iOS nejsou virové skenery zajímavé. Jiné bezpečnostní aplikace, jako například VPN, ano.

Na rozdíl od Google nejsou klasické virové skenery na platformě Apple iOS použitelné. Vše co je pro tento systém z hlediska ochrany k dispozici, se týká jiných aspektů zabezpečení. Technické překážky v oblasti virových skenerů ale neznamenají, že iPhone nelze dodatečně chránit. Proslýchá se, že plánovaný Microsoft Defender pro iOS se mimo jiné zaměří na phishingovou ochranu.

Zajímavý pokus

S programem Windows Defender Microsoft prokázal, že oblast zabezpečení zvládne. Bude zajímavé sledovat, jaké možnosti přístupu k ochraně získají uživatelé platforem Android a iOS. Zatím to vypadá, že řada bezpečnostních aplikací je zaměřena na firemní zákazníky, kteří chtějí kromě Windows chránit i jiné platformy. Zatím není jasné, zda budou aplikace uvolněny také pro soukromé uživatele.

mohlo by vás také zajímat: pozor na škodlivé aplikace pro Android, které obsahují obtěžující reklamu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.