Menu

Zaměstnanci jsou ochotni si připlatit za pracovní počítač

17.10.2016 10:47 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Zaměstnanci jsou ochotni si připlatit za pracovní počítač

Zaměstnanci jsou ochotni si připlatit za pracovní počítač | foto: CHIP

Za nevzhledné a těžké pracovní notebooky se podle průzkumu zaměstnanci stydí a neradi s nimi cestují. Více než polovina by proto na něj dokonce finančně přispěla v průměru 8 426 korun. 

S nástupem do zaměstnání obdrží nejeden pracovník i firemní notebook. Ten se ale velmi často výrazně liší od jeho představ.  Obvykle se jedná o průměrný „korporátní stroj“, který nikterak nevybočuje a rozhodně se nemůže chlubit nízkou váhou, kvalitním displejem či neotřelým designem.

Řadě zaměstnanců to ale začíná vadit: svůj pracovní počítač snů by si rádo vybralo 62 % zaměstnanců. Polovina z celkového počtu oslovených (57 %) by dokonce na něj finančně přispěla, pokud by si jej mohli sami vybrat, vyplývá z průzkumu společnosti Intel.

Výsledek nás nepřekvapil, lidé prací na počítači tráví podstatnou část pracovní doby, a přitom nemohou kvalitu zařízení nikterak ovlivnit. To je frustrující, zejména pokud na počítači pracují i z domova nebo na cestách,“ říká Pavel Svoboda, zástupce společnosti Intel.

graf1-nahled

Překvapivých 8 426 korun by si v průměru zaměstnanci připlatili za možnost vybrat si ideální pracovní počítač. Na oplátku by ale očekávali, že zaměstnavatel doplatí zbytek a počítač budou moci používat i v soukromí.  Zaměstnanci si jako ideální příspěvek od zaměstnavatele představují 16 049 korun.

Navrhovaný příspěvek zaměstnavatele zhruba odpovídá ceně počítačů, které běžně firmy pořizují pro zaměstnance. Dohromady by tak získali 24 475 korun, což je částka, za kterou se dají pořídit již velmi kvalitní notebooky disponující nejnovějšími technologiemi. Obě strany by tak mohly být spokojené,“ dodává Pavel Svoboda.

Zaměstnanci se za obstarožní počítače stydí

Benevolentnější přístup při nákupu výpočetní techniky se může brzy stát významným zaměstnaneckým benefitem, který navíc podpoří flexibilitu pracovníků: Více než dvě třetiny (69 %) respondentů by si jimi vybraný počítač bralo více domů nebo na cesty. „Je evidentní, že s tříkilovým nevzhledným notebookem se nechce nikdo vláčet,“ dodává Pavel Svoboda. Práci z domova přitom umožňuje již 52 % zaměstnavatelů, vyplývá z průzkumu.

graf2-nahled

Stále významnější roli hraje i vzhled pracovního notebooku: až 62 % zaměstnanců by se stydělo za staromódní notebook, pokud by jej měli nosit na schůzky nebo jej užívat před svými zákazníky či obchodními partnery. „Firmy si pravděpodobně zatím vůbec neuvědomují, jak moc se pro lidi stávají notebooky symbolem statusu a úspěchu, podobně jako tomu je u mobilních telefonů,“ dodává Pavel Svoboda.

Firmy se zatím „soukromých“ počítačů bojí

V příštích letech bude zajímavé sledovat, jestli preference zaměstnanců zvítězí nad obavami firem. Využívání firemních počítačů i pro soukromé účely je totiž zatím spíše výjimkou: podporuje jej pouhých 7 % středních a velkých firem. Další 3 % firem s konceptem sympatizují a chtějí trend podpořit v horizontu příštího roku, dalších 10 % zaujalo vyčkávací pozici a doposud se nerozhodlo.

graf3-nahled

 „Obávají se zejména úniku dat, bezpečnostních incidentů a komplikovanější správy počítačů.  Naopak mezi přínosy oslovení manažeři vidí větší spokojenost zaměstnanců, úspory firemních nákladů za nákup počítačů a vyšší produktivitu zaměstnanců, jejichž výkon umocňuje důvěrná obeznámenost s prostředím počítače a jeho aplikacemi,“ uzavírá Pavel Svoboda ze společnosti Intel.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení